Marvel çizgi roman dünyası, birçok iyilik yapmanın yanı sıra bazı temel ve aptalca hatalar yapmaya devam eden kahramanlarla doludur. Kahramanlık güzel bir şeydir. Bir kişi veya bir grup insanın yıkımı önlemesi ve hayat kurtarması fikri hem ilham verici hem de aydınlatıcıdır. Bir kahraman olmanın getirdiği tüm tehlikeleri düşünmeyi bıraktığında daha da olağanüstü hale gelir. Bu mesleğin kesinlikle inişleri ve çıkışları vardır.

Bugün Marvel kahramanlarının sık sık yaptığı 10 hatayı derledik. Aşağıya bir göz atalım:

Mekan Hasarı Çok Sık Görülür

Hemen hemen her Marvel süper kahramanı, kötü güçlere karşı savaşları sırasında ikincil hasara neden olmaktan suçludur. Kahramanlar çoğu zaman günü kurtarırken, birçok vatandaş genellikle bir savaştan sonra evlerini veya iş yerlerini moloz haline getirilmiş olarak bulur. Daha karanlık bir nokta ise, bu gereksiz yıkım nedeniyle sivil kayıpların da meydana geldiğini varsaymak olacaktır.

Kahramanların bu dövüşler sırasında kötü adamların eylemlerini tamamen kontrol etmelerinin hiçbir yolu yoktur ve kötü adamların ne pahasına olursa olsun durdurulması gerektiği açıktır, ancak kahramanlar her zaman mümkün olduğunca az yıkıma neden olmalarını sağlamalıdır. Tabii ki işin içine görsel zevk giriyor, Marvel bu konuda izleyiciyi kısıtlamayı sevmeyen bir marka.

Kahramanlar Her Zaman Birbirlerine Güvenmezler

Çoğunlukla, Marvel Evreninin kahramanları, günlük yaşamlarında düzenli olarak onur ve dürüstlük sergileyen iyi insanlardır. Daha sorunlu geçmişleri olan veya daha şüpheli kahramanlık yöntemleri kullanan kahramanlar da var. Niyetleri ne kadar iyi olursa olsun, diğer kahramanların neden bu insanlara güvenmekte zorlanacağını hayal etmek kolay. Gergin güven, daha kötü iletişime ve hatta belki de birinden hoşlanmamaya yol açar, bu da savaş alanında zayıf takım çalışmasına yol açabilir ve bu da hiçbir zaman iyi sonuçlar doğurmaz. Black Panther ve Namor arasındaki ilişki bunun mükemmel bir örneğidir.

Bazı Kahramanlar Fazla Ukala Olur

Diğer dostane özellikleri göz önüne alındığında, çoğu insan muhtemelen tüm kahramanları her zaman alçakgönüllü ve saygılı olarak hayal ederdi.  Kaptan Amerika gibi biri, herkesin bildiği kibar ve mütevazı olduğu için bu fikri kesinlikle destekleyecektir.  Ancak, birçok kahraman bu standarda tam olarak uymuyor.

Örneğin, Namor’un kendisiyle ilgili şişirilmiş görüşü son derece iyi belgelenmiştir. 
Bu küstah özgüven, düşmanlarını hafife almasına, ittifakları ve dostlukları mahvetmesine ve savaşta rasyonel karar vermeyi kullanmamasına neden oldu. 
Iron Man, üstünlüğü konusunda genellikle Namor kadar agresif olmasa da aynı şeyden suçludur.

Kendilerinden Şüphe Etmeleri

Kendini beğenmişlikten gelen güven yelpazesinin diğer ucunda güvensizlik ve kendinden şüphe duyma vardır. Iron Man ve Namor gibi karakterler yelpazenin ilk ucunda yaşarken, Spider-Man ve Falcon gibi insanlar ikincisinde yaşar.  Dünyayı ve evreni büyük tehditlerden kurtarmış meşru süper kahramanlar olsalar da, hala insandırlar ve insanlar sıklıkla kendilerinden şüphe duymaya eğilimlidirler.

Örümcek Adam kendini birçok kez kahraman olma yeteneğini sorgularken bulmuştur, Falcon ise özellikle Kaptan Amerika mantosunu Steve Rodgers’tan alıp alamayacağını sorgulamıştır. 

En Büyük Kahramanlar Bile Yalan Söyler

Tüm kahramanlar gerçek ve adalet için savaşabilir, ancak bu bazen kendi yalanlarını döndürmedikleri anlamına gelmez. Hatta bazıları hem kahramanlarına hem de özel hayatlarındaki insanlara yalan söylemeyi alışkanlık haline getiriyor. Bunların her ikisinin de adaletsizlikle mücadele çabaları üzerinde zararlı etkileri olabilir.

Örneğin, Profesör X ve Magneto’nun Mystique’i karısı Destiny’yi diriltmekle ilgili besledikleri sonsuz yalanlar, görünüşe göre Krakoa’ya sorun çıkarmak üzere. Ayrıca, Pepper Potts, Tony Stark’a Iron Man olarak işini bırakma konusundaki birçok sözünü tutmadığı için kızdığında, uzun süreler boyunca zihinsel olarak dikkati dağılmış halde kalır ve bu da bir kahraman olarak çalışmasına müdahale eder.

Bazı Kahramanlar Duygularıyla Yönetilir

Kahraman olmak, kişinin duygularını, zihninin rasyonel düşünmesi ve karar vermesiyle dengelemesini gerektirir. Bu, işlerini yürütürken etkili ve empatik eyleme izin verir. Ne yazık ki, bilinçli varlıklar olarak, duyguların herhangi bir rasyonalite duygusunu alt etmesine izin vermek çok kolaydır.  Peter Quill, diğer adıyla Star Lord, bunun onun başına birçok kez gelmesine izin verdi.  Bir keresinde sevgilisi Gamora Güç Taşı ile Yenilmezler’e saldırdığında onunla konuşmaya çalıştı ama Gamora onu direğe çaktı. Ayrıca Thanos’a bir kez saldırdı, bu da Mad Titan’ı uyandırdı ve evrendeki tüm yaşamın yarısını yok etmesine yol açtı.

Her Zaman Haklı Olacaklarından Eminler

Kesinlik, kahramanlar için iyi bir şeydir. Kötü adamların tam olarak kim olduğunu ve diğer birçok şeyin yanı sıra motivasyonlarını bilmek her zaman yardımcı olur. Emin olmadıkları bir şey olduğunda bir kahraman için asla iyi değildir. Ancak, kesinlikle ihtiyaçlarını çok ileri götürebilirler. Iron Man’in her zaman haklı olduğuna güvenme ve başkasının fikrini dinlememe alışkanlığı vardır. MCU’da Ultron’u yaratması bunun en iyi örneklerinden biridir. 
Buradaki kibirli hatası birçok insanın hayatına mal oldu.

Şiddeti Başka Bir Düzeye Taşımak

Kahramanlar her zaman dünya vatandaşlarının dikkatli gözlerinin altına yerleştirilir. Ne kadar onurlu ve kahramanca olursa olsun, eylemleri sürekli olarak incelenir. Bu sadece insanlığın süper güçlü bireylere olan doğal güvensizliğinden geliyor. Kötü adamlarla ve suçlularla son derece şiddetli yollarla uğraşan kahramanların olması, kolektif süper kahraman topluluğunun imajına kesinlikle zarar veriyor. Moon Knight, Wolverine ve The Punisher gibi insanlar en çok hatalı olanlardır . Punisher’ın suçlu gruplarıyla karşılaşmalarının çoğu katliamlarla sonuçlanıyor. Bazıları suçluları bu şekilde ortadan kaldırmanın en iyisi olduğunu söylese de, bunun gibi olayların sivilleri tamamen korkutmadığına şüphe yok.

Gizli Kimliklerini Ortaya Çıkarmak

Yıllar boyunca pek çok kahraman gerçek kimliklerini dünyaya ifşa etti. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, çoğu bu karardan pişman oldu. Normal vatandaşların bir kahramanın gerçek adını bilmeleri yeterince kötüdür, ancak pratikte haydutların duyması için onu haykırmak kesinlikle aptalcadır. Örümcek Adam, maskesini çıkardığında Kingpin yoluyla teyzesini neredeyse kaybediyordu. Tony Stark’ın Iron Man olduğunu açıklamasının da büyük sonuçları oldu. Duyurusu, ABD hükümetinin neredeyse kendi Stark süper takımlarının çoğunu inşa etmeyi başarmasına yol açtı.

İhanet Asla Bitmez

İhanet çirkin bir şeydir. İki veya daha fazla kişi arasındaki güveni hangi nedenle olursa olsun kırmak asla iyi sonuçlanamaz. İnsanlar uzun bir süre boyunca duygusal olarak eziyet çekecekler ve işin içinde fiziksel şiddet de olabilir. Süper güçlü bireyler karışıma atıldığında bahisler daha da yükselir. Bu, Marvel Comic’in İç Savaşı sırasında, bir kötü adamın yüzlerce insanı katletmesinin ardından Iron Man’in kendini beğenmişliğinin tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığı zaman mükemmel bir şekilde gösterilir.

Acımasız bir şekilde tüm süper kahraman topluluğunun peşinden gitti ve onları hükümetin iradesine boyun eğdirmeye çalıştı. Herhangi bir kaosu ve ölümü önlemeye çalışma görevi olarak başlayan şey, yalnızca daha fazlasına yol açtı ve süper kahraman topluluğu içindeki ilişkiler sonsuza kadar gergindi.

Bugün sizlere Marvel karakterlerinin yaptığı hatalardan bahsettik. Bunların bazıları çizgi romandan bazıları ise sinematik evrenden. Kimine göre bu hatalar aslında birer hata değil, filmlerin ve çizgi romanların işlenişi açısından oluşturulan olaylardan ibaret. Peki ya sizin düşünceleriniz neler? Yorumlar kısmında belirtebilirsiniz.

Kaynak: quora.com , whatculture.com

SONRAKİ:

ŞİMDİYE KADAR TASARLANMIŞ EN KÖTÜ SPİDERMAN KOSTÜMLERİ