Robert Downey Jr. artık Tony Stark karakteri ile eş anlamlıdır, ancak Marvel Studios, geçmişi nedeniyle başlangıçta onu Iron Man rolünde kullanmak istemedi.

Marvel Studios başlangıçta Robert Downey Jr.’ın Iron Man’de Tony Stark’ı oynamasını istemedi ve işte bu yüzden onu kadroya almakta tereddüt ettiler. Marvel Sinematik Evrenindeki ilk film olan Iron Man, tarihteki en büyük film serisini başlatmaktan büyük ölçüde sorumlu oldu. Jon Favreau, büyük eleştiriler alan ve dünya çapında 500 milyon doları aşan gişe rekorları kıran filmi yönetti ve Robert Downey Jr.’ı hemen MCU’nun ilerleyen parlak bir yüzü yaptı.

Downey, 2019’daki Avengers: Endgame’deki kahramanca vedası da dahil olmak üzere altı MCU filminde görünmeye devam etti. Karakteri oynamak için bu kadar zaman harcadıktan sonra, Tony Stark’ı başka birinin oynadığını hayal etmek imkansız. Downey, dahi milyarder playboy hayırseveri mükemmel bir şekilde somutlaştırdı, ancak Marvel Studios başlangıçta onu Iron Man olarak seçmek istemiyordu.

Downey’in kariyerinin Iron Man’den önce nerede olduğunu hatırlamak çok zor değil, çünkü o artık dünyadaki en tanınmış aktörlerden biri. 1990’ların sonlarında ve 2000’lerin başında, Downey’in kariyeri, madde bağımlılığı ve tutuklama mücadelesi nedeniyle tehlikedeydi. Downey’in hayatının bu dönemi, rehabilitasyonda ve hapiste geçiyordu. Rehabilitasyondan geçip kariyerini iyileştirmeye başladığı sırada Marvel Studios, Iron Man‘i seçmeye hazırlanıyordu fakat kariyeri stüdyonun onu başrol olarak seçmesini kolaylaştırmadı. Favreau, Downey’in halka açık geçmişi nedeniyle Downey’i seçme fikri hakkında ne kadar tepki aldığını defalarca doğruladı.

Marvel Studios’un Robert Downey Jr.’ı Iron Man’de lider yapma konusundaki çekinceleri, Favreau (yönetmen) sayesinde büyük ölçüde azaldı. Favreau başlangıçta Sam Rockwell’in Iron Man oynamasını istese de Downey’in iyileştiğini görünce ondan asla vazgeçmedi. Marvel, Favreau’nun Downey’i seçme teklifini defalarca reddetmesine rağmen, yönetmen sonunda onları iş için doğru adam olduğuna ikna edebildi ve gerisi tarih oldu…

Favreau ve Marvel’in Iron Man olarak Downey üzerine oynadığı “kumar” o kadar iyi sonuç verdi ki, MCU’daki aktör ve süper kahramanın geleceği hayranlar arasında en sık tartışılanlardan biri olmaya devam ediyor.
Hayranların birçoğu onu tekrar görmek istiyor, ancak Tony Stark için gelecek ne olursa olsun, herkes Iron Man ve MCU’nun Robert Downey Jr.’ı oynatmasının daha iyi olduğu konusunda hemfikir.