Marvel, Spider-Man, Iron Man ve Avengers gibi karakterlerin haklarını korumak amacıyla şirketin en önemli yaratıcılarından bazılarının mirasçılarına dava açıyor. Son yirmi yılda çizgi roman şirketinin en büyük kahramanları çizgi roman karakterlerinden pop kültürü süper yıldızlarına dönüştü ve MCU küresel filmlerde baskın güç haline geldi.

Telif hakkı yasası uyarınca, içerik oluşturucular, aileleri veya mülkleri, belirli bir süre sonra yaptıkları karakter veya film haklarını geri almak için başvurabilirler. Genel olarak bir çizgi roman yazarı, karakterlerinin haklarını yazdığı şirkete devreder, ancak birkaç yıl sonra yasa kendilerine veya mirasçılarına, yayıncının haklarının feshedilmesi ve söz konusu karakterlerin iade edilmesi için dilekçe vermelerine izin verir. Başarılı bir fesh etme başvurusu, şirketin söz konusu karakter veya hikaye üzerindeki haklarını kaybetmesi anlamına gelmekte.

Bu süre bir dizi büyük Marvel karakteri için neredeyse doldu ve şirket, Iron Man, Spider-Man, Hawkeye, Black Widow, Doctor Strange ve daha fazlasının haklarını elinde tutmak için yasal işlem başlatıyor. Davalar, söz konusu tüm karakterlerin kiralık iş olarak yaratıldığını ve haklarının yaratıcılara iade için uygun olmadığını iddia ediyor. Marvel çabalarında başarısız olursa, iki yıldan kısa bir süre içinde en büyük karakterlerinden bazılarını kaybetmeye başlayabilir.

2013’te Toberoff, Jack Kirby’nin (çizgi roman yazarı) mülkü adına benzer bir davayı temsil etti, ancak mahkemeler Kirby’nin karakterlerini kiralık iş olarak yarattığına karar verdiği için Marvel davayı kazandı. Kısacası, çizgi roman şirketleri genellikle bu tür durumlarda karakter haklarını korumada başarılı oldular, ancak bu mutlaka Marvel’in zirveye çıkacağı anlamına gelmiyor. Örümcek Adam, Iron Man ve diğer birçok Avengers karakteri asılı durumda, davanın nasıl sonuçlanacağını görmek ilginç olacak.