Hem Marvel Sinematik Evreni hem de DC Genişletilmiş Evreni 2022 için sıralanmış listelere sahip, ancak hangi stüdyo daha iyi bir yıl geçirecek? Marvel ve DC’nin asırlık baskın rekabeti, ikisinin kendi sinematik evrenlerini kurmasıyla devam etti. Yine de hem Marvel Studios’u hem de Warner Bros.’u filmlerinin kalitesini yükseltmeye motive ettiği için dostane bir rekabetten zarar gelmeyeceği aşikar.

Süper kahraman filmleri 2008’de başladığından bu yana Marvel Studios sayesinde son birkaç yılda gişeye egemen olmayı başaradı. MCU, Robert Downey Jr. ve Jon Favreau’nun Iron Man’i ile başladı. Bu başarı, Kevin Feige ve ekibini 2012’deki The Avengers ile beraber evreni inşa etmeye devam etmeleri için motive etti. On yıldan fazla bir süredir devam eden Infinity Saga’nın ardından, MCU şimdi 4. aşama ile kendini yeniden inşa ediyor. Öte yandan DC evreni geç bir başlangıç ​​yaptı, 2013’te Zack Snyder’ın yönettiği Man of Steel ile çıkış yaptı. Tartışmalar ve gişe sorunlarıyla boğuşan şirket kendi evrenini kurmakta daha zorlandı. Ancak son zamanlarda düzeldiğini ve doğru adımlar attığını söylemekte fayda var.

2022’De Çıkacak Her DC Filmi

Warner Bros., yalnızca The Suicide Squad’ın piyasaya sürülmesiyle kötü bir 2021 yılı geçirdi ancak 2022 için beş DC filmine sahip. DC, 2022’yi 4 Mart’ta vizyona girecek olan ve merakla beklenen The Batman ile açacak; Matt Reeves tarafından yönetilen film, Robert Pattinson’ı bir sonraki Batman olarak tanıtacak.

Bunu 20 Mayıs’ta DC’s League of Super-Pets animasyon filmi takip ediyor. Film, Superman’in köpeğinin Justice League’i kurtarmak için kendi takımını toplaması etrafında dönüyor. 29 Temmuz’da ise Black Adam resmen çıkış yapacak. Yıllarca süren yapım karmaşasından sonra film nihayet sinemalara geliyor ve itibari karakterini sonunda evrene tanıtacak.

The Flash’ı ise, zaman yolculuğu ve çoklu evren maceralarında tarih olarak 4 Kasım’da sinemalarda göreceğiz. Warner Bros., 2022’yi 16 Aralık’ta James Wan’ın yönettiği Aquaman devam filmi ile kapatacak.

2022’De Çıkacak Her Marvel Filmi

Marvel için şu anda belirlenen üç filmi var ve hepsi devam filmi. 6 Mayıs’ta, Sam Raimi’nin yönettiği ve serinin ana büyücüsü olarak Benedict Cumberbatch’ın oynadığı Doctor Strange in the Multiverse of Madness başlıyor. Filmde ayrıca Elizabeth Olsen’in Wanda Maximoff/Scarlet Witch’i de yer alacak.

Bu filmi, Taika Waititi’nin yönettiği Thor: Love and Thunder takip ediyor. Marvel Studios’un, Jane Foster rolünde Natalie Portman, Valkyrie rolünde Tessa Thompson ve Galaksinin Koruyucuları filmlerinden birkaç aktörden oluşan yıldızlarla dolu bir topluluk oluşturduğu bu film 8 Temmuz’da sinemalarda yerini alacak.

Marvel Studios’un son 2022 filmi, başrol oyuncusu Chadwick Boseman’ın 2020’de zamansız ölümünün ardından ilerleyen Black Panther: Wakanda Forever filmi. 11 Kasım’da vizyona girmesi planlanan devam filmi, mevcut karakterlere daha fazla odaklanacak ve Wakanda’yı daha derinden keşfedecek.

Peki ya Kim Kazanacak?

Sayı olarak bakıldığında, DC bu eşleşmenin bariz kazananı. Warner Bros., 2022’de Marvel Studios’un üçüne kıyasla beş DC filmi sunuyor. Ancak bunun yanı sıra DC çeşitlilik açısından da kazanıyor ve genel olarak listelerini daha heyecanlı hale getiriyor. Filmlerinin beşi de birbirinden önemli ölçüde farklı. Batman teknik olarak DCEU dışında yepyeni bir evren başlatıyor ve devam filmleri, yan yapımlar gibi şeylerin şimdiden planlanmasını sağlıyor. DC’nin Süper Evcil Hayvanlar Ligi filmi ise öncülü ve hikaye anlatım formatı göz önüne alındığında çok daha genç bir demografiye hitap ediyor.

Black Adam yepyeni bir kahraman olarak çıkışını yapıyor, ancak belki de daha da önemlisi şu anda Hollywood’un tartışmasız en büyük film yıldızı olan Dwayne Johnson’ı filme resmen getiriyor. Öte yandan The Flash’ın yapacak çok şeyi var, Keaton ve Affleck’in Batman’in ilgili sürümleri olarak geri dönüşleri bile şimdiden heyecan verici. Son olarak, Aquaman ve Kayıp Krallık zaten seriyle ilgilenenler için tanıdık bir şey sunuyor ve eğer ilk Aquaman filmiyle aynı başarıyı yakalayabilirse DC için büyük bir başarı konusu olabileceği kesin.

MCU’ya gelirsek, filmleri hala bir çeşit çeşitlilik sunuyor, ancak hepsi devam filmi olduğu için her ne kadar yeni çoklu evren teması işlense de hayranlar belli bir beklenti düzeyi içerisindeler. Doctor Strange and the Multiverse of Madness ise Marvel’ın en çok beklenen filmlerinden birisi. Ayrıca Thor: Love and Thunder MCU’daki ilk dördüncü solo film ünvanını elinde tutuyor. MCU’nun 2022’sini tamamlayan Black Panther: Wakanda Forever uzun süre zorluklarla boğuştu, ancak yaratıcı ekip Boseman’ın mirasını onurlandırma konusunda oldukça iddialı.

Marvel Sinematik Evreni’nin uzun zamandır bir numaralı çizgi roman serisi olduğu bir sır değil , özellikle son birkaç yıldır düzenli olarak popüler filmleri sinema sektörünü sallıyor ancak DC’de bu rekabetten payını almış olmalı ki artık elinde çok daha güçlü kozlar barındırıyor.