Görünüşe göre Marvel Entertainment, Kevin Feige’in haklarını geri aldığında MCU’da Blade, Ghost Rider ve Daredevil gibi karakterleri kullanmasını engelledi. Marvel Studios, Iron Man, Thor ve Captain America gibi daha az bilinen karakterlerini popüler kültür ikonlarına dönüştürmekte büyük başarı elde etti. Ancak bunların hepsi, o zamanlar Marvel Studios’un karakter haklarının bir kısmı diğer stüdyolara bağlı olduğu için erişebildiği karakterler sınırlıydı.

90’ların sonlarında ve 2000’lerin başında Marvel, popüler karakterlerinin film haklarını çeşitli stüdyolara satarak iflastan kurtulmayı başardı ve bu olay filmlerden elde edilen küçük kârların yanı sıra karakterlerin etrafındaki ticari ürünler ve çizgi romanlardaki artış Marvel’in iyileşmesine yardımcı oldu. Blade New Line Cinema’daydı, 20th Century Fox Daredevil ve Elektra’ya, Lionsgate The Punisher’a ve Columbia Pictures Ghost Rider ve Luke Cage haklarına sahipti. Ancak işin sonunda bu karakterlerin hakları 2012’de Marvel’e geri döndü (Blade, Daredevil, ve Elektra) ve (Ghost Rider, Luke Cage ve The Punisher). O zamanlar, bu karakterlerin artık MCU’ya dahil edilebileceği ve Thanos’a karşı nihai savaşlarında The Avengers’a katılabilecekleri en olası varsyım gibi gözüküyordu, ancak işler böyle olmadı.

Yakın zamanda yayınlanan The Story of Marvel Studios: The Making of the Marvel Cinematic Universe’de Blade, Ghost Rider, Daredevil, Luke Cage ve The Punisher’ın hakları tekrar Marvel’a geri döndüğünde, stüdyonun planını değiştirdiği bildirildi. Marvel Entertainment bunları başarılı bir dizi serisi imparatorluğu kurmak için kullanmaya karar verdi. Kevin Feige ve Marvel Studios ekibi, yakın zamanda edinilen karakterleri kullanmak istemesine rağmen, Marvel Entertainment’ın başkanları, The Avengers karakterleriyle ve yaklaşan Guardians of the Galaxy filmiyle dolu olduklarını düşündüler. Diziler doğrudan Marvel Studios’tan ayrı bir varlık olan Marvel Entertainment tarafından geliştirilecekti ve Kevin Feige’in karakterler üzerinde hiçbir kontrolü yoktu.

2013 yılında Marvel, dizi planlarını uygulamaya başladı ve Luke Cage’i satın aldıktan kısa bir süre sonra, yakın zamanda satın alınan Daredevil ile birlikte Jessica Jones ve Iron Fist ile bir Netflix dizisi yapacaklarını duyurdular. Punisher ve Elektra, 2016’da Daredevil 2. sezonuna getirildi, aynı yıl Ghost Rider’ın Robbie Reyes enkarnasyonu Hulu’da kendi serisini almaya ayarlandı, ancak bu planların çoğu istenildiği gibi gitmedi.

Blade, kendi uzun metrajlı filmiyle birlikte MCU’ya katılmaya hazırlanıyor. Temmuz 2019’daki duyuru Blade duyueusu dizilerde gerçekleşen bu sert tutumun değişim geçirdiğini gösteriyor. Charlie Cox’un Spider-Man: No Way Home’daki Matt Murdock rolünü yeniden canlandıracağı söylentilerinin yanı sıra Marvel’de bir Ghost Rider serisinin geliştirilmekte olduğu gibi onlarca söylenti var. Yani bunca zaman sonra bile bu karakterlerin MCU’ya geleceğini düşünmek mümkün.