Tony Stark ve Natasha Romanoff gibi Avengers’ın kişilikleri nispeten tutarlı kalırken, Clint Barton’ın kişiliği evren genelinde hep değişim içindeydi. Marvel bu karakteri sürekli bir duygu karmaşası içine sokmayı tercih etti. Karakterimiz Thor’daki küçük rolünden sonra, The Avengers’ın çoğunda Loki tarafından zihin kontrolü altındaydı ancak filmin Chitauri’ye karşı doruk noktasına ulaşan savaşı sırasında bir espriyle hızlı davrandı. Barton ayrıca Avengers: Age of Ultron’da mizahi davranışlar sergiledi ancak ciddi Clint, Team Cap’in bir parçası olarak geri döndü. Kaptan Amerika: İç Savaş’ta tutuklanarak Raft’a gönderildiğinde duygu kişiliği anlaşılır bir şekilde altüst edildi. Thanos Barton’ın tüm ailesini toza çevirdiğinde karakterin en karanlık kişiliği olan Ronin’e büründü. Kanlı intikam eylemleriyle uluslararası suçluları yok etmek için yıllarını harcadı. Avengers: Endgame’in sonunda Natasha ve Tony’nin ölümlerinin yasını tutuyordu ve geleceğinin ne getireceğinden emin değildi.

Clint, Thanos’un hareketini başarılı bir şekilde tersine çevirmesi sayesinde Endgame’in sonunda ailesini geri aldı. Bu karakterin en büyük tesellisi ve artık eşi Laura ile çocukları yeniden hayatta olduğuna göre, çok mutlu bir baba olacaktı. Hawkeye fragmanında Clint Noel için New York’ta ve oldukça rahat bir tavrı var. Artık çocuklarıyla ikinci bir şansı olduğu için anlaşılır bir şekilde onlarla geçirdiği her saniyeyi değerli ve unutulmaz kılmayı planlıyor. Karakterin sürekli iniş çıkış yaşaması onu belkide en duygusal karakterlerden birisi yapıyor.

Bir genç babası olarak Clint Barton, aynı zamanda gençlerin etrafında olmaya alışmış tek Yenilmezlerden biridir. Age of Ultron’da Wanda Maximoff’un içindeki İntikamcıyı bulmasına yardım etmeye yönelen Clint’ti ve belli ki kızı Lila’yı Avengers: Endgame’in başlangıcında bir okçu olmak için eğitiyordu. Kısacası bu uzun serüven içerisinde gerektiğinde sevindiren, gerektiğinde üzen ve üzülen bir karakter olan Clint Barton birçok kişinin sevgisini kazanmış bir karakter.

Taiki Waititi, Chris Hemsworth’un doğal zekasını teşvik etmesi sayesinde Thor: Ragnarok’ta kibirli kişiliği tamamen değiştirip komediye dönüşen Thor’un aksine, Clint Barton her zaman ciddiyet ve alaycı komedinin bir karışımıydı. Hawkeye dizisi, okçuyu daha fazla değiştirmek yerine karmaşık kişiliğinin tüm yönlerine dokunacak gibi görünüyor, bu da onu çok yönlü ve uyarlanabilir bir kahraman yapan şey.