Uzun süredir devam eden çizgi roman serileri Stan Lee ve sanatçı Jack Kirby tarafından yaratılan, Mark Ruffalo’nun Hulk’u, Chris Hemsworth’un Thor’u ve Robert Downey Jr.’ın Iron Man’i gibi bir dizi ikonik karakterler üzerine kurulmuştur.

Çizgi roman yaratıcısı Lee, Sony’nin çeşitli Spider-Man serileri, Fox’un X-Men’i de dahil olmak üzere diğer Marvel uyarlamalarının yanı sıra her MCU filminde küçük rollerde yer almasıyla tanınırdı. Disney’in Büyük Kahramanı 2018’de 95 yaşında ölecek olsa da, ölmeden önce bir dizi cameolar çekmişti ve ölümünden sonra Spider-Man: Into the Spider-Verse, Captain Marvel ve Avengers: Endgame’de yer aldı. Sonraki MCU filmleri ve dizileri çeşitli yerlerdeki posterler ve dergilerin yardımıyla Lee’yi dahil etse de, geleceğin artık farklı bir planı olabilir gibi görünüyor.

Hollywood Reporter, geçtiğimiz gün Marvel’ın Genius Brands International ve POW Entertainment ile 20 yıllık devasa bir anlaşma imzaladığını duyurdu. Bu ortak girişimde Lee’yi gelecekteki filmlerde ve dizilerde, Disney tema parklarında, mağazacılıkta ve daha çeşitli deneyimlerde kullanmak ve bunu lisanslamak amaçlandı. Bu yeni anlaşma Stan Lee’nin MCU cameolarının gelecekte CGI ve eski görüntülerin kullanımıyla geri döneceği düşünülen kapıyı aralıyor, ancak iç kaynaklar kararın henüz ilgili stüdyolar tarafından kesin olarak verilmediğini belirtiyor. Genius Brands CEO’su Andy Heyward, anlaşma hakkında şu açıklamalarda bulundu:

“Dijital teknoloji, arşiv çekimleri ve diğer biçimlerle Stan’ın en önemli mekanı olan Marvel Filmleri ve Disney tema parklarında yaşamasını gerçekten sağlıyor. Bu çok geniş bir anlaşma.”

Lee’nin MCU cameoları izleyicilerin en sevdiği kısımlarından biri olsa da, çizgi roman yaratıcısının CGI ve eski görüntüler aracılığıyla geri dönme olasılığı hayranlardan bölünmüş bir tepkiyle karşılanacak. Disney daha önce benzer bir taktiği Rogue One: A Star Wars Story ve Star Wars: The Rise of Skywalker ile kullanmıştı. Yani gerçek hayatta yaşamını yitirmiş aktörler efektler aracılığıyla filmde yer alıyordu. Her ikisi de hem eleştirmenlerden hem de hayranlardan çok karışık ve olumsuz yanıtlarla karşılandı. Genel olarak ölü oyuncuları yeniden canlandırmanın etiği sorgulandı.

Tartışmaya rağmen bazı film yapımcıları bu eğilimi başka projelerde de sürdürdüler. Buna James Dean’in CGI aracılığıyla oynadığı bir Vietnam Savaşı filmi de dahil. Bununla birlikte Marvel ve Stan Lee’nin Evreni arasındaki bu yeni anlaşma, Stan Lee’nin Marvel Sinematik Evreni cameolarının geri dönme olasılığını açsa da, duruma yakın kaynaklar ne Marvel’ın ne de Disney’in henüz resmi bir açıklama yapmadığını belirtiyor. Bu da stüdyolar için hayranların böyle bir şey isteyip istemediklerini analiz etmeleri için yeterli bir süreyi sağlamış oluyor.