MCU bugünkü haliyle bilinmeden önce 2008’de Iron Man’in piyasaya sürülmesiyle başladı. Filmde Robert Downey Jr. milyarder Tony Stark rolünü üstlendi ve şu anda tüm zamanların en kazançlı eğlence kaynaklarından biri olan seriyi başlattı. Stüdyo şu anda 2022’nin diğer gişe rekorları kıran Doctor Strange in the Multiverse of Madness ve Thor: Love and Thunder’ı takip eden Black Panther: Wakanda Forever’ı piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

Marvel filmlerinin popülerlik kazandıkça bütçelerinin katlanarak arttığını hepimiz biliyoruz, yeni kahramanları tanıtan bağımsız projelerin çoğu 200 milyon doların altında bütçelere sahipken, The Avengers ve devam filmleri gibi daha büyük ekip filmlerinde bütçeler benzeri görülmemiş seviyelere yükselmeye devam etti. Örneğin Avengers: Endgame, 356 milyon dolarlık bir bütçeye sahip ve bu da onu bugüne kadarki herhangi bir MCU filminin en pahalısı yapıyor. Ancak artan bütçelere ek olarak Downey Jr., Scarlett Johansson ve Chris Hemsworth gibi yıldızlar kendi kazançlarının art arda büyüdüğünü görmeye başladı ve Downey Jr.’ın ilk Iron Man filmi için sadece 500.000 dolar kazandıktan sonra Avengers: Endgame için 75 milyon dolar ücret aldığı bildirildi.

Şimdi ise Marvel bünyesinde bulunan yeni MCU yönetmenleri ve süper kahraman oyuncularının taban maaşlarının tahmin edilenden daha düşük olduğu ortaya çıktı. Yeni filmlerin getirdiği risklere dayanarak Marvel’ın bu konuda hala sabit 6 rakam sınırında anlaşmalar yaptığı açıklandı. Bu sayı sonraki devam filmleri için hızla iki ila beş katına çıkabilse de, içeriden kişiler MCU’ya katılmanın ilk başta parayla ilgili olmadığını, “Bunu bir Marvel filmi yapmak istediğiniz için yapıyorsunuz” tarzında olduğunu belirtti.

Marvel gibi para basan seri üretim şirketlerin ne kadar büyük olduğu göz önüne alındığında ilk kez bu konuya dahil olanlar için maaş tutarlarının küçük olduğunu sorgulamak kolay olsa da, strateji açıkça şirkete parasının karşılığını en iyi şekilde vermek için tasarlandı.

Bu yapı sadece kaynağa gerçek bir tutkusu olan yıldızları ve yönetmenleri cezbetmekle kalmayacak, aynı zamanda Marvel’ın daha az bilinen kahramanlara bir şans vermesine olanak sağlayacak. Örneğin, ilk Galaksinin Koruyucuları filmi süper kahraman ekibinin tutkulu çizgi roman okuyucuları dışında nispeten bilinmemesiyle aslında büyük bir kumardı. Ancak Marvel diğer ekip filmlerine kıyasla bütçeyi dengeledi ve elde ettiği sonuç karşısında memnun kaldı, bakınız: Galaksinin Koruyucuları 4 yolda.