Marvel’in geçtiğimiz günlerde başlattığı Avengers davası Marvel Sinematik Evreni’ni değiştirebilir, Marvel Studios, MCU’nun başarısı sayesinde son 13 yılda eğlence sektörünün en büyük güçlerinden biri haline geldi. 25 film, dört Disney+ şovu yayınladılar ve gelecek için geliştirilmekte olan düzinelerce başka MCU projesi var. Ancak bu dava, Marvel’in en dikkate değer karakterlerinden bazılarının sahip olabileceği geleceği belirleyecek.

Bu davalar, MCU’nun geleceğini nasıl sonuçlandırıldığına bağlı olarak, aşama 4’ün ötesini büyük ölçüde etkileyebilir. Bu türdeki davalar genellikle çizgi roman yaratıcılarının varisi tarafından açılır ve DC bile daha önce Superman ile ilgili benzer bir davayla karşı karşıya kalmıştı. Bu davaların tipik sonucu, şirketlerin/stüdyoların (bu durumda Marvel), genellikle yaratıcılara veya mirasçılarına daha fazla tazminat karşılığında karakterleri kullanma haklarını elinde tutmasıdır. Marvel’in davası başarılı bir şekilde sonuçlanırsa MCU’nun ve söz konusu bireysel karakterlerin geleceği aynı şekilde kalmaya devam edecektir.

Aynı şekilde MCU’nun geleceği için en kötü sonuç Marvel’in bu davaları kaybetmesi, Stan Lee, Gene Colan ve Steve Ditko’nun mirasçılarının bu karakterlerin kullanımı üzerinde tam kontrol sahibi olmaları olabilir. Iron Man ve Black Widow gibi karakterlerin MCU hikayeleri çoktan sona erdi, ancak Spider-Man, Doctor Strange ve Falcon, ilerleyen dönemde büyük rollere sahip olacak şekilde konumlandırılan karakterlerden bazıları. Marvel Studios, Disney ve Sony’nin bu karakterler üzerindeki haklarını kaybetmeleri, MCU’dan ani ayrılmaları anlamına gelir. Bu, Kaptan Marvel ve Doctor Strange’in başrollerini paylaştığı üçüncü solo film planlarını büyük olasılıkla durdururken, Falcon’un Kaptan Amerika olarak geçirdiği süre de kısalabilir. Ayrıca, herhangi birinin Avengers 5’te görünmesi kesinlikle mümkün olmazdı.

En başta söylediğimiz gibi, geçmişe baktığımızda şirketler bu hakları elinde tutmayı başardı ancak yine de temkinli olmakta fayda var. Davanın sonuçlanması uzun sürebilir bu yüzden gelişmeleri anlık olarak sitemizde paylaşmaya devam edeceğiz.