Marvel Studios’un MCU projelerindeki tutarsız görsel efektlerin nedeni yeni bir raporda gün yüzüne çıktı. 14. yılına giren Marvel Sinematik Evreni, 2008’de yönetmen Jon Favreau’nun yönettiği ve serinin yıldızı Robert Downey Jr tarafından oynanan Iron Man’den bu yana var. Evren yıllar içinde önemli ölçüde değişti, dahası ölçeği önemli ölçüde büyüdü ve devasa bir hayran kitlesi edindi.

Yayınlanan yeni bir raporda Marvel’ın VFX çalışmasına ilişkin yeni bilgiler ortaya çıktı. Makale, Marvel projelerinde çalışmış çeşitli VFX sanatçılarının röportajlarını içeriyor ve bir MCU filmini veya dizisini ele almanın nasıl bir şey olduğuna dair bir fikir sunuyor. Onlara göre serinin tutarsız görsel efektleri, Marvel’ın kararsızlığından kaynaklanıyor gibi görünüyor. Yaratıcı ekipler seçenekler arasında gidip gelme ve son dakika kararları verme eğiliminde olduklarından, sanatçılar bazı sahneleri aceleye getirmek zorunda kalıyor ve bu da çekimler arasında keskin bir farka neden oluyor. Aşağıdaki rapordan ilgili detayları okuyun:

Marvel filmlerinin düzensiz yönü, düzensiz sonuçlara yol açar. Bu nedenle bir sahnede inanılmaz derecede keskin ve gerçekçi VFX çalışmaları görüyorsunuz ve ardından iki dakika sonra VFX çalışması dalgalı ve aceleye gelmiş gibi görünüyor, çoğu durumda öyle. Marvel’ın işe aldığı tüm VFX stüdyoları inanılmaz işler üretme yeteneğine sahiptir, ancak Marvel’ın filmi yönlendirme şekli nedeniyle çok azına bunu yapma fırsatı verilir. Bu noktada Marvel, filmlerinde o kadar çok VFX kullanıyor ki tüm Marvel filmleri animasyon filmi olarak kabul edilebilir.

Marvel Studios yumuşak hikaye anlatımı yaklaşımıyla tanınır. Uzun vadeli anlatılar kurma konusunda bir geçmişe sahiptir ve bir proje içinde yaratıcı karar vermede oldukça hoşgörülü olma eğilimindedir, hem oyuncular hem de ekip içi fikirleri memnuniyetle karşılar.

Bu demek oluyor ki tamamlanmış bir senaryo olmadan çekilen ve bol miktarda doğaçlama içeren orijinal filmler en büyük sorun. Örneğin Endgame’de post prodüksiyon sırasında yeni fikirler ortaya çıktığından, yayınlanmasından sadece üç ay önce Iron Man’in ölümünü yeniden tasarlandı. Bu yaratıcı özgürlük ve esneklik, birçok film yapımcısının Marvel Studios ile çalışmayı sevmesinin nedenlerinden biridir. Ancak yukarıda bahsedilen rapordan açıkça görülüyor ki, kararsızlık ve süre gelen değişiklikler VFX sanatçılarını olumlu etkilemiyor.

Tüm büyük film yapım şirketleri zorlu çalışma ortamları yaratmaktan suçlu olduğu için bu sorunlar hiçbir şekilde Marvel Studios’a özel değildir, ancak MCU’nun son derece popüler olması nedeniyle Kevin Feige ve ekibi öncülük edebilir. Marvel, makul beklentiler belirleyerek ve VFX sanatçılarına MCU projelerindeki çalışmaları için uygun süre vererek buna başlayabilir.