Marvel’ın yeni dizisi What If…? 5. bölüm sonunda Örümcek Adam’ın sevgili Ben Amcasınına yer veriyor. Marvel Studios, Spider-Man’i MCU’ya getirdiğinde, karakterin başlangıç ​​hikayesini atlamaya karar verdiklerini dile getirdi. Marvel için akıllıca bir karardı, çünkü izleyiciler için daha önce iki kez beyaz perdede hayata geçirildiğini gördüklerinden buna zaten aşina olduklarını biliyorlardı. Üstelik Marvel’in başkanı Kevin Feige’in Cinema Blend ile yaptığı bir röportajda açıkladığı gibi, bu yaklaşımın bir başka avantajı daha vardı; stüdyoya çok fazla yaratıcı özgürlük verdi.

Genel olarak, Marvel’in yaklaşımı işe yaradı, ancak yine de talihsiz bir sonuç gördük; MCU Örümcek Adam’ın Ben Amcası yok oldu. Çizgi romanlarda, Peter Parker’ı bir süper kahramana dönüştüren örümcek ısırığı değildi, Ben Amca’yı bir soygundan kurtarmaktaki başarısızlığıydı. Peter’a çok önemli bir ders veren yürek parçalayıcı bir hata “büyük güç büyük sorumluluk getirir” sözünü akıllara getirdi. Ancak Marvel, Peter’ın ‘güç ve sorumluluk’ yüklediği bu söze rağmen Ben Amca’ya atıfta bulunmaktan bile kaçındı.

Spider-Man: Far From Home, Tony Stark’ın ölümünün duygusal sonuçlarıyla çok daha ilgiliydi, Ben Amca figüran gibiydi. Filmde bir bavulun üstünde adının baş harfleri yazıyordu, çoğu kişi bunu aşağılayıcı buldu.

Marvel’ın What If…? 5. bölüm sonunda MCU Ben Amca’ya açık bir referans verdi. Disney+ dizisinin bu bölümü, Hank Pym’in Kuantum Diyarını keşfinin kötü bir şekilde yanlış gittiği ve dünyaya zombi kıyameti saldığı bir zaman çizelgesinde geçiyor. Medya meraklısı Peter Parker, zombi filmleri izleyerek büyümüştü, yani hayatta kalmak için mükemmel bir donanıma sahipti ve bir sahnede yıllar içinde kaybettiklerini yansıttı. Yetim Peter ailesini hatırladı ve Ben Amca’sının adını söyledi. O özel acısını açıkça kalbinin derinliklerine işledi.

Bu güzel ataklara rağmen Marvel’in What If…? dizisi MCU’nun ana zaman çizelgesinin bir parçası değil. Stüdyonun nihayet Ben Amca’nın hakkını verdiğini ve yeğeninin hayatındaki etkisini kabul ettiğini görmek güzel. En azından şimdilik What If’te görmek, ileriki projelerde bashedileceği düşüncesiyle hareket etmemizi sağlıyor.