Uyarı: Bu makale What If…? 4. bölüm ile ilgili spoiler içermektedir.

What If…? sonunda bir Marvel Sinematik Evreni gizemini ufakta olsa açıkladı ve Tony Stark’ın neden asla geri dönemeyeceğini ortaya çıkardı. Dizinin 4. bölümü Doctor Strange karakterine yer verdi. Marvel bu bölümde, Doctor Strange ellerini hiç kaybetmeseydi ne olurdu konusu ele aldı. Strange, trajik araba kazasında Christine’i kaybeder. Ölümünü kabullenemeyen karakter, mistik sanatların peşine düşer ve sonunda Christine’i geri getirmeye çalışır.

Ancak Christine’in ölümününü tersine çevirmek evrenin çöküşüyle ​​sonuçlanabilir. Kadim Kişi Doctor Strange’i durduramaz. Ne yazık ki, Doktor Strange kazanır ve sonunda her şeyi yok eder.

Doctor Strange daha önce Avengers: Infinity War’da Thanos’u yenmenin tek bir yolu olduğunu açıklamıştı. Stark Endgame filminde tek olasılığın onun ölümüne neden olacağını fark eder. Sonsuzluk Taşlarını Thanos’tan başarıyla çalar ve meydan okurcasına parmaklarını şıklatır, ardından “I Am Iron-Man ” der. Thanos ve orduları sonunda ortadan kaybolur ancak Sonsuzluk Taşlarının gücü Demir Adam’ın hayatına mal olur.

What If …?, Sonunda Iron Man’in neden geri gelemeyeceğini farklı karakterlerle belirtmiş durumda. Strange 4. bölümde Christine Palmer’ı kurtarmak için defalarca zamanda geriye gitmeye çalışır. Ancak, ne yaparsa yapsın, defalarca tekrar tekrar ölür. Kadim Kişi’sine göre, Christine’in ölümü zaman içinde mutlak sabit bir noktaydı. Strange, ölümü olmasaydı mistik sanatların peşine düşmezdi, bu yüzden zaman çizgisinde her zaman ölmesi gerekti. Mutlak bir noktayı tersine çevirmek, evreni yok edebilecek zamansal bir paradoksla sonuçlanacaktı, Strange’in kötü versiyonu sonunda Palmer’ın ölümünü değiştirecek güce kavuşunca, Kadim Olan’ın uyarısını dinlemedi ve gerçeklik yok oldu. Yaşanan olaylar benzer şekilde, Stark’ın MCU’da ki ölümüyle aynı mantıkla ilerliyordu.

Mutlak noktalar nedeniyle, Iron Man’in ölümü gibi bazı olayların gerçekleşmesi gerekiyordu. Infinity War filminde Thanos’u yenmenin tek yolu buydu ve öyle oldu. Black Widow’un ölümü de muhtemelen sabit bir noktaydı. Sonuçta Hulk Sonsuzluk Taşlarını kullanırken bunu tersine çevirmeye çalıştı ama başaramadı. Olması gerekiyordu ve oldu.

Elbette, Çoklu Evren bazı boşluklara izin veriyor. Örneğin Marvel, Tony Stark’ın hayatını feda eden versiyonunu geri getiremezken, Tony’nin başka bir versiyonunun ortaya çıkamayacağına dair bir kural koymadı. İşin maddi-manevi tarafı bir yana Marvel’ın sinematik evrenindeki kurucu karakterlerin çoğu öldü veya ayrıldı. Bu da yeni bir evreni en baştan kurmak anlamına geliyor, bu yüzden şirketin bir sonraki hamlesinde ne yapacağını kimse bilmiyor. Umarız ki çoklu evrenin önümüzdeki yıllarda güzel bir getirisi olur.

SONRAKİ:

MARVEL HAYRANI, SPİDER-MAN: NO WAY HOME FRAGMANINDA HEYECAN VERİCİ BİR İPUCU BULDU (DOCTOR OCTOPUS İÇERİR)