MCU yapımcısı Nate Moore, Black Panther karakterinin lideri T’Challa’nın seri için asla yeniden seçilmeyeceğini doğruladı. 2019’un Avengers: Endgame’inden çıkan karakterin MCU geleceği net görünüyordu. Iron Man ve Captain America gibi sevilen kahramanlar ayrılışını yaparken, seri daha sonra Chadwick Boseman’ın T’Challa’sını da içeren yeni nesil karakterlere dönecekti. Bir solo filmi olan aktör bir avuç MCU filminde rol almıştı. Ryan Coogler’ın yönettiği film, Marvel için eşi görülmemiş bir başarıydı ve T’Challa’nın ekrandaki geleceği parlaktı.

Ancak Boseman’ın geçen yıl ki ölümünün ardından planlar değişmek zorunda kaldı. Boseman, kolon kanseri ile yıllarca süren bir mücadelenin ardından Ağustos 2020’de vefat etti. Bu haber, hem hayranlar hem de Hollywood’da onunla çalışanlar için yıkıcı bir şok oldu. Şimdi bile özellikle Black Panther filminin nasıl devam ettiği bilinmiyor. Şimdiye kadarki tüm işaretler film hikayesinin dışında T’Challa’nın öldüğünü gösteriyor. Marvel patronu Kevin Feige’de daha önce T’Challa’nın film içinde yeniden rol almayacağını söylemişti.

Ringer-Verse podcast’inde konuşan Moore, Boseman’ın geçen yıl vefat etmesinin ardından Coogler ile ortaya çıkan erken tartışmalar hakkında konuştu ve T’Challa’yı oynamak için başka birini işe alma planlarının olmadığını doğruladı. Moore dedi ki:

T’Challa’yı bir daha görme şansınızı söyleyeceğim, bahislerimi riske atmıyorum, oldukça dürüstüm. MCU 616 evreninde T’Challa’yı görmeyeceksiniz. Biz yapamadık. Şunu söylemek istiyorum, Chad öldüğünde Coogler ile ‘ne yapabiliriz?’ konusu üzerinde gerçekçi bir sohbet gerçekleştirdik. Haftalarca süren bir konuşma değil, hızlı sürmüştü. ‘O karakter olmadan bu seriyi nasıl devam ettireceğimizi bulmalıyız’ konuşmasıydı. Biz çizgi romanlarda değil de ekranda yani MCU’da T’Challa’yı çok daha fazla hissediyoruz, bu şey Chadwick’in performansına bağlıydı, onun bu role hem ekranda hem de kamera arkasında getirdiği şey çok fazlaydı. Bu büyük bir eksiklik olduğu için ne yapacağımızı anlatmak anlatısal olarak zor olsa da hiçbir noktada onu yeniden şekillendirmeyi düşünmedik. Üzgünüm ama yeni bir Black Panther olmayacak.

Black Panther: Wakanda Forever’ın prodüksiyonu bu yaz başladı. Filmin Kasım 2022’de vizyona girmesi planlansa da, yıldız Letitia Wright’ın setteki yaralanmaları nedeniyle birkaç gecikmeye katlandı. Coogler’ın Boseman’ın ölümünün ardından hikayeyi yeniden şekillendirdiği ortaya çıkmasına rağmen, hikaye detayları hala gizli tutuluyor. Black Panther 2 filmi ile ilgilenen herkes, Boseman’ın mirasını saygılı bir şekilde onurlandırma konusundaki kararlılıklarını paylaştı ve filmin oyuncuya güzel bir miras bırakacağını söyledi.

Bazı hayranlar MCU’da T’Challa’yı daha fazla görmek istese de, bazen karaktere dokunulmadan bırakmak daha iyi bir hareket olabilir. Moore’un belirttiği gibi Boseman T’Challa rolüne özel bir şey getirdi, ekran dışına yayılan ve izleyicilere özel şekillerde dokunan bir şey. Black Panther onsuz aynı karakter olmazdı. Oyuncuyu yeniden şekillendirmek seri için yaptığı her şeyi görmezden gelmek olurdu. Bu haber ne yazık ki T’Challa’nın artık sona erdiği anlamına geliyor. En azından Marvel ekibi onu ellerinden geldiğince onurlandırmayı planlıyor.