Marvel’da hemen hemen tüm ailelerin bir iç çatışması vardır ve bu genellikle kardeş rekabetleri veya bir gezegenin kaderini belirlemek için aile arasında geçen gösterişli savaşlar olarak ortaya çıkar.

En iyi aile çatışmaları, seyircinin karakterlere ve onların rekabetine önem vermesini sağlayan duygusal bir öze sahiptir. Marvel filmleride bu konuda genellikle harika bir işleniş sağlar. İşte herkesin dikkatini çeken bazı önemli sekanslar:

Hela’nın Giriş Sahnesi

Hela, şüphesiz olarak Thor üçlemesindeki en güçlü karakterlerden biridir. Daha ilk sahnesinde, Thor ve Loki’yle alay ederek gücünü ortaya koyar ve onun kardeşlerinden en ufak bir şekilde korkmadığını bilmelerini sağlar.

Seyirci Thor’un gücünü, Mjolnir’i ve Loki’nin kurnaz zekasını bilir, ancak Hela, Mjolnir’i ve kardeşlerini tek bir hamlede saf dışı bırakır. Savaşın duygusal özü ise kardeşlerin uzun süredir kayıp olan kız kardeşlerini keşfetmeleridir, ancak Hela ne pahasına olursa olsun ailesini alt etmeye kararlı olduğu için uzlaşma asla masada gerçekleşmez.

Gamora Vs. Thanos

Thanos’un evlat edindiği kızlarına karşı mücadelesi, Galaksinin Koruyucuları filminden yola çıkarsak hem Gamora hem de Nebula için travma ve motivasyon yaratmıştı. Gamora’nın Sonsuzluk Taşlarını almadan önce Thanos’u öldürme konusundaki çaresizliği, Thanos’un ona kafa kafaya bir şekilde saldırmasına ve sonunda kısa ama duygusal bir yüzleşmede onu bıçaklamasına neden olur.

Thanos’un bu sahnedeki yaralanışı sahteydi ve gerçek gücü kullandığı manipülasyon durumuyla ortaya çıktı. Burada Gamora, gücü olduğunu düşünmeye yönlendirildi ancak kontrol gerçekten Thanos’taydı.

T’Challa Vs. N’Jadaka

Erik Killmonger, Black Panther’da kimin Wakanda Kralı olacağını görmek için T’Challa’yı bir düelloya davet eder. Seyirciler iki karakterin dövüş tarzlarını çok iyi biliyorlar ve Erik savaşta çok daha vahşi olduğunu kanıtlıyor, burada T’Challa’yı alıp şelaleden aşağı atıyor.

Erik’in bu kavga için motivasyonu sağlam, ailesi ona sırtını dönüyor ve o bu kavganın sonucu ne olursa olsun, tamamen haklı olduğunu düşünüyor. Filmin sonunda Black Panter ve Killmonger arasındaki savaş oldukça iyidir, ancak ilişkiler artık iki aile üyesinin duygusal çekirdeğinden oldukça uzaklaşmıştır.

Wenwu Vs. Shang-Chi

MCU’daki en iyi göğüs göğüse dövüşlerden biride, Wenwu ve Shang-Chi arasında geçen dövüştür. Başladığı andan itibaren seyirciyi kendine çeken ve inanılmaz geçen duygu odaklı bir çatışmadır. Karakterlerin Shang-Chi’nin annesine adanmış tapınaktaki ilk karşılaşması belirsiz ve tek taraflıdır, her iki karakter de inançlarına bağlı kalsa da, Shang-Chi kaybeder ve göle atılır.

Bununla birlikte son karşılaşma, her iki karakterin de halkaları yaratıcı ve beklenmedik şekillerde kullandığı ustalıkla koreografisi yapılmış ve canlandırılmış halde karşımıza çıktı. Wenwu ve Shang-Chi’nin baba-oğul çatışmasına tatmin edici bir örnek vermek gerekirse, o kesinlikle bu olacaktır.

Gamora Vs. Nebula

Galaksinin Koruyucuları Vol. 2, Gamora’yı gösterdiği bir sahnede anın güzel sinematografisi sürerken Nebula’nın bir gemiyi gezegene çarpması sonucuyla tüm her şey bozulur. Bu kaos ortamı ve çatışma seyircinin çevreyi, her vuruşu ve merminin etkisini çekmesine izin vermek için çok sayıda uzun kamera açıları ile harika bir şekilde çekildi.

Dövüş aynı zamanda bizlere iki tür güç gösterdi: ilki, Gamora’nın Nebula’nın gemisini vurmak ve onu patlatmak için dev bir silah tuttuğu fiziksel güç ikincisi, Nebula’nın sonunda gerçek duygularını gösterdiği ve kardeşini öldürmeyi seçmediği duygusal güçtür.