Marvel Sinematik Evreni şu anda Hollywood’un en baskın güçlerinden biri ancak 2008’de yani bir devrin başlangıcından önce birsürü şey denedi, aralarında mutlak başarısızlıklar vardı. Görüyoruz ki MCU bir gecede başarıya ulaşmadı. Bir süper kahraman filminin doğru tonunun ne olduğunu ve bir çizgi roman duyarlılığı ile çekici bir insan hikayesinin nasıl birleştirileceğini bulmak için birçok başarısızlık üstlendi. Kötü bir MCU filmi olmadığına dair bir tartışma olsa da, işte MCU’dan önce eleştirel veya ticari olarak başarısız olan her Marvel filmi ve neden başarısız oldukları:

Ördek Howard (1986)

Ördek Howard, bir Marvel karakterinden uyarlanan ve sinemada yayınlanan ilk uzun metrajlı filmdi, sonuçlar sinema tarihinin en kötü şöhretli isimlerinden birini oluşturuyor. George Lucas’ın yapımcılığını üstlendiği film, Duckworld gezegeninden Dünya’ya ışınlanan Howard’ı konu alıyor. Ayrıca “Tüm Zamanların En Kötü Filmleri” listelerinde de yer alıyor.

The Punisher (1989)

Marvel’in en şiddetli karakterlerinden biri olan Frank Castle yani Punisher, 2004’ün Thomas Jane liderliğindeki filminden 2008’in Punisher: War Zone’una ve 2017’nin Netflix serisine kadar, başlangıcından bu yana tekrar tekrar ekranlarda göründü, ancak bunlardan önce başrolde Rocky IV’ten Dolph Lundgren’in oynadığı bu 1989 aksiyon filmi vardı. Film çoğunlukla dünya çapında vizyona girerken stüdyonun finansmanı bunu kaldıramadı. Bununla beraber olumsuz eleştiri dalgasının altına gömüldü.

Kaptan Amerika (1990)

Film, Chris Evans’ın henüz ikonik rolde yer almadığı, Matt Salinger’ın oynadığı ve ucuz görünen bir Kaptan Amerika kostümüyle ortaya çıktı. Bu film çıkışını zar zor hak eden düşük bütçeli bir yapımdı. İkonik Marvel karakterinin 50. yıldönümünü anmak gerekiyordu, ama bu yapım o değildi…

Daredevil (2003)

X-Men ve Spider-Man’in arka arkaya muazzam başarıları çizgi roman filmini yeniden meşrulaştırdıktan sonra 20th Century Fox hızlı bir şekilde başka bir Marvel assolistini beyaz perdeye taşıdı. Ben Affleck’in avukatlıktan kanunsuzluğa dönüşen kör rolünde yer aldığı ve Elektra rolünde Jennifer Garner, Kingpin rolünde Michael Clarke Duncan ve Bullseye rolünde Colin Farrell’ın da aralarında bulunduğu yıldızlardan oluşan bir oyuncu kadrosu tarafından desteklenen film, mali açıdan başarılı oldu. E bu çok başarılı o zaman? dediğinizi duyduk ancak durum çizgi roman ustasına göre öyle değil. Stan Lee, karakterin yanlış anlaşıldığını ve çok trajik hale geldiğini söyleyerek bunu bir başarısızlık olarak nitelendirdi. Böylece eleştirmen ve izleyicilerin gözündeki tutumu pek yüksek olmadı.

Hulk (2003)

Ang Lee’nin kutuplaştırıcı Hulk’u, bu listedeki diğer yapımlar kadar ezici bir eleştirel veya ticari başarısızlık değildi. Gişesi sağlamdı, incelemeleri orta halli. Ancak X-Men, Spider-Man ve Daredevil’in hemen ardından gelen bu yapım daha sessiz bir ilişki içeriyordu. Film belki de orijinal çıkışında hakkını alamamış ve kesinlikle bir kez daha görülmeye değer içeriklerden bir tanesi.