MCU’nun bir sonraki aşaması tüm hızıyla devam ederken 4. Aşama Yenilmezlerinden hangisinin Mjolnir’i kaldırabileceğine dair sorular şimdiden ortaya çıkıyor. Shang-Chi ve 10 Halka Efsanesi’nin vizyona girmesi, gişe beklentilerini alt üst etti ve iki yıllık bir aradan sonra MCU’ya hoş bir dönüşü müjdeleyerek uygun bir tarzda 4. aşamayı başlattı.

Thor karakteri 2022 yazında çıkması planlanan Thor: Love and Thunder’da MCU’nun 4. aşamasına geri dönecek. Orijinal Avengers’ın ayrılmaz bir parçası olan Thor, şüphesiz ikonik çekici Mjolnir’i kullanan 4. aşama enkarnasyonuna otomatik olarak dahil edilecek. Thor’un çekici, Yenilmezlere verdiği hayranlık uyandıran güçlerden, sırasıyla Vision ve Kaptan Amerika gibi layık gördüğü insanları görevlendirmeye kadar MCU’nun 3. aşama hikayesinin ayrılmaz bir parçasıydı.

Thor’un efsanevi çekici yalnızca seçkin bir azınlığın erişebildiği somut olmayan “değerlilik” kriterleriyle, kararsız bir varlık olduğunu kanıtlamıştır. MCU’nun yeni aşamasının mevcut Avengers’ı değiştirmesi ve bir dizi yeni yüz tanıtması ile Mjolnir, muhtemelen Thor’dan başka biri tarafından tekrar kullanılabilir. Peki MCU’nun 4. Aşama Avengers’ından hangisi Mjolnir’i kaldırabilir?

Thor [Evet]

Pek şaşırtıcı değil, hatta hiç değil ancak Gök Gürültüsü Tanrısı’nın Thor: Love and Thunder’da Mjolnir’i bir kez daha kullanması neredeyse garanti. Avengers: Endgame’de Thanos’un hamlesini engelleyemedikten sonra varoluşsal bir kriz yaşamasına rağmen Thor, elinde Mjolnir ile Çılgın Titan’ı yenmeye yardımcı olmak için son savaş sırasında yine eski stiline geri döndü. Thor: Love and Thunder’ın hikayesi için detaylar yetersiz kalırken 4. aşama filmlerinde işine yaramaya devam edecek.

Bruce Banner [Hayır]

Bruce Banner’ın Mjolnir’i kaldırma yeteneği uzun süredir teknik özelliklere dayanıyordu, ancak şu anki MCU durumunda çekici kullanma yeteneğinin yakınından bile geçmiyor. Hem eski hem de yeni Avengers ekiplerinin kritik bir bileşeni olmasına rağmen, Hulk muazzam gücüyle bile Mjolnir’i MCU’da asla kaldıramadı.

Marvel Comics’te ise Hulk, Mjolnir’i yerden başarıyla kaldırır ve Thor çekici kullanmasına izin verir. Ancak bu Hulk’u Mjolnir’i istediği zaman kaldırabilecek bir karakter olarak atamak yerine Mjolnir’in değerlilik teorisinin kurallarının dışına çıkmasını sağladı.

Kaptan Marvel [Hayır] (Henüz)

Hulk’ta olduğu gibi, Kaptan Marvel da Marvel hikaye serüveninde Mjolnir’i asla isteyerek kullanamadı, zaten MCU’da da bir araya gelemediler. Marvel Comics’teki ilginç bir olayda bir keresinde Kree’nin süper kötü adamı Vox Supreme ile savaşmak için Mjolnir’i kullandı ancak o zaman bile onu savaşa hazırlamak için geçici olarak Thor’un DNA’sı aşılanmıştı. 4. aşamada Kaptan Marvel karakteri Dünya’nın göksel koruyucusu ve bugüne kadar MCU’daki en güçlü kahramanlardan biri olmaya devam ediyor.

Örümcek Adam [Evet]

Mjolnir’i özgürce kaldırabilecek bir karakter varsa o da MCU standartlarına göre bile Örümcek takımının altında defalarca altın kalpli olduğunu gösteren Peter Parker’dır. Avengers: Endgame’de Kaptan Amerika Mjolnir’i Örümcek’e fırlatır ve çekicin onu zarar görmeden Valkyrie’nin uçan atının yoluna çekmesine izin verir. Peter, Mjolnir’i doğrudan tutmayı seçmese de, içgüdüsel olarak çekici tuttu. Böyle bir bilginin netliği yok, ancak Mjolnir ile münakaşaya girmeleri bile hayranlarda olumlu etki bıraktı. Çekice layık birisi daha olacaksa onun Spiderman olması hiçte fena olmaz.

Doktor Strange [Hayır]

Doktor Strange’in, Mjolnir’i kaldırıp kaldıramayacağı konusunda birçok spekülasyon var. Karakter Marvel Comics’te son derece zor bir telekinezi ustalığıyla çekici yerden kaldırmayı başardı, ancak bu ona Mjolnir’in içerdiği ve Thor’un sahip olduğu gücü vermedi. Bu da bizlere tekrar birşeyi hatırlatmış oldu; seçilmiş olmak.

Shang-Chi [Hayır]

Aşama 4’ün en yeni üyesi, Mjolnir’i kullanan biri olduğu düşünüldüğünde Shang-Chi kesinlikle ilginç bir teklif. MCU’nun Shang-Chi’si aile içi çatışmalarla parçalanmış, iç mücadelesiyle kahramanlığa yükselmesi, On Halka’yı taşımaya layık olduğu anlamına gelen erdemli bir karakterdir. Shang-Chi, On Halka’yı ustaca kullanırken Mjolnir’i kaldırmayı düşünmek pek içten değil. Çekice layık olacağı ise uzun bir süre düşünülmüyor.