MCU yakında She-Hulk’u tanıtacak, ancak yeni kahramanın Hulk’un en son sürümü olan “Zeki Hulk”a kıyasla ne kadar güçlü olduğu hala merak edilen bir soru. 2022 yılında vizyona girmesi beklenen yeni MCU dizisi She-Hulk, baş karakteriyle beraberi Fantastic Four ve The Incredible Hulk gibi 90’ların Marvel animasyonlarında zaten yer almıştı, ancak henüz canlı aksiyon yapımı olmadı.

Karakter MCU’daki ilk çıkışını yapmak üzereyken MCU’nun en güçlü kahramanlarının sıralamasında nereye uyduğuna dair tartışmalar yakında ortaya çıkmaya başlayacak. Daha spesifik bir karşılaştırma ise She-Hulk’ın güçlerinin Hulk’unkiyle nasıl karşılaştırıldığı. Cevap tek kelimelik ve basit değil, güç seviyeleri duruma ve yazara göre değişiyor.

MCU’nun Hulk Karakteri Ve Gücü

MCU’da tanıtılan Hulk, grubun orijinal serisindeki en güçlü Avenger unvanını belli bir süre elinde tutuyordu. Ancak yıllar geçtikçe Hulk, Tony Stark’ın Hulkbuster’ına karşı bir savaşı kaybettiği ve Thor: Ragnarok’ta Thor’u yenemediği için MCU’nun en güçlü karakterlerinin gerisinde kalmaya başladı. Buna rağmen Hulk, Thanos’a karşı savaşta birkaç darbe savurmayı ve başka bir gün savaşmak için “yaşamayı” başardı, bu MCU’da çok az karakterin övünebileceği bir şey.

Hulk’un Banner ile nihayet bir arada var olduğu MCU’daki en yeni formu olan yeni Hulk’a gelince güç skalası biraz değişiyor. Teknik olarak her zaman sahip olduğu fiziksel özelliklere sahip olsa da, Hulk karakterin normal versiyonunda bilinen öfke faktörüne sahip değil ve bu nedenle dövüş için tam olarak en iyi seçim gibi gözükmüyor. Bu düşünce, Avengers: Endgame’de 2012’nin New York’una yapılan zaman atlamasında kanıtlanmıştır. Hulk’un geçmiş benliğinin öfkesini ve yıkıcı gücünü yeniden canlandırmak için mücadele ettiği kısa bir sahne. Öte yandan Hulk’un bu yeni versiyonu evreninin en büyük zekalarından birine sahip bir karakter olan Bruce Banner’ın tüm zekasını kazandırmaya yönelikti. Bütün bunlar düşünüldüğünde Hulk, MCU’daki en güçlü karakterlerden biri olmaya devam etti. Üzerinde altı Sonsuzluk Taşı olan Sonsuzluk Eldiveni’ni kullanmayı başardı, ki bu evrendeki çoğu varlığı öldürecek güçten bir eldivendi ve sadece bir kol yaralanmasıyla durumdan kurtuldu.

She-Hulk ile Normal Hulk’un Farkları

Hulk’tan farklı olarak She-Hulk güçlerini gama radyasyonuna doğrudan maruz kalarak elde etmedi. Bunun yerine yeteneklerini Bruce Banner’dan kan nakli alarak kazandı. Jennifer’ın Hulk’a dönüşmesinin Bruce Banner’ın ki kadar büyük ve göreceli olmamasının nedeni budur. Banner, Hulk’a dönüşerek kendi fiziğini tamamen bozuyor, Jen ise insan formunun çoğunu koruyor. Normalden sadece yeşil, daha büyük ve daha kaslı. She-Hulk’un güçleri genellikle öfkesiyle beraber artmaz. She-Hulk ve Hulk arasındaki bir diğer büyük fark, Jen’in eylemlerinin en başından beri kontrolünü elinde tutması olarak görülüyor.

Peki Daha Güçlü Olabilir mi?

MCU’da ki Hulk’un artık Hulk olmak için insan ve yaratık arasındaki dengeyi bulduğunu düşünürsek, She-Hulk’un serideki en güçlü “Hulk kahramanı” olabileceğini söylemek doğru olabilir. Banner’ın aksine Jessica, kariyerinin ilk günlerinde tüm gücüyle ve savaşa hazır olacak. Ayrıca MCU’nun Hulk’unun şu anda iyileştirici gücünün bile üstesinden gelemediği ciddi bir kol yaralanması olduğunu hatırlamakta fayda var. Shang-Chi filminde insan formuna döndükten sonra bile Banner’ın kol askısının hala olduğunu gözlemlemek mümkün, bu da Hulk’un Endgame yaralanmasının kalıcı olabileceği sorusunu gündeme getiriyor.

Tüm bunlar dikkate alındığında ve She-Hulk Disney+’ta ilk kez gösterime girdiğinde izleyiciler MCU’nun en yeni süper kahramanının güçleri hakkında daha fazla bilgi edinebilecekler.