Doctor Strange, Avengers: Infinity War’da Zaman Taşı’nı kullanarak Thanos’u bir döngüye hapsetmedi, peki ya neden? Stephen Strange’in MCU’daki ilk filminde, Dark Dimension hükümdarı Dormammu’yu bitmeyen bir zaman döngüsüne hapsederek yendi, sonunda iblis anlaşmasını kabul etti ancak ondan önce Dünya’yı yalnız bırakana kadar defalarca öldü.

Sadece iki yıl sonra, Doktor Strange kendisini evrenin yarısını yok etme tehdidinde bulunan durdurulamaz bir başka güçle savaşırken buldu, Thanos. Strange Çılgın Titan üzerinde her türlü büyüyü kullandı gibi ancak görünüşe göre Dormammu’ya yaptığı zaman döngüsü hilesini bir daha denemeyi hiç düşünmedi. Kabul etmek gerekir ki, Doctor Strange’in Infinity War’da tam olarak ne yaptığı konusunda çok fazla tartışma var, 14.000.605 farklı geleceği gördükten sonra Thanos’a Zaman Taşı’nı vermeye karar verdi ve sonunda Thanos’un evrenin yarısını yok etti.

Aslında Strange’in Thanos’u bir zaman döngüsüne sokmamasının ilk bakışta göründüğünden çok daha fazla nedeni var. En bariz olanı, Doctor Strange’in gördüğü 14 milyon gelecekten geliyor; Bir veya daha fazlasında Zaman Taşı’nı kullanmaya teşebbüs etmiş olması çok olası, işin sonucunda yine Thanos’u durdurmayı başaramadı.

Thanos’tan farklı olarak Dormammu, herhangi bir geleneksel zaman anlayışından uzak, alternatif bir dünya olan Karanlık Boyuttan geliyordu. Bizim boyutumuza benzer bir varlık olan Thanos, özelliklede ne kadar azimli bir varlık olduğu düşünüldüğünde benzer bir hileye o kadar duyarlı olmayabilir. Yani Thanos gerçektende durdurulamaz bir güçtür.

Bir diğer konu ise zaman döngüsü tam olarak taşınmaz bir nesne değildir. İki durum arasındaki fark Zaman Taşı bilgisidir. Dormammu sadece zaman kavramında yeni değil, aynı zamanda Strange’in kullandığı büyüyü de anlamıyordu. Infinity War’da ise, Tanos’un öncelikli hedefi Strange’den Zaman Taşı’nı almaktı.

Bunların hiçbiri kesin bir açıklama olmasa da, Doctor Strange’in Thanos’u bir zaman döngüsüne sokmasının başlangıçta göründüğü kadar kusursuz olmayabileceğini gösteriyor. Ne de olsa onu gerçekten yenmek için önce kazanması gerekiyordu. Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Doktor Strange’in zaman taşını kullanmaması Thanos’un işine yaramış olabilir mi?