Çılgın Hırsız serisinin yan ürünü 2015 yapımı Minions devam filmi olan Gru’nun yükselişi geçtiğimiz günlerde sinemalarda vizyona girdi. Film şu anda eleştirmen sitesi Rotten Tomatoes’da %72’lik bir paya sahip, bazı eleştirmenler serinin cazibesinin azalmaya başladığını yazıyor, ancak %92’lik izleyici puanı genel sinemaseverler için aksini önerebilecek düzeyde.

Yapımcılığını Illumination’ın üstlendiği Minyonlar: Gru’nun Yükselişi, Çılgın Hırsız serisinin genel olarak beşinci filmi. Filmin neredeyse iki yıl önce vizyona girmesi planlanıyordu, ancak COVID-19 salgını nedeniyle ertelendi ve nihayet yeni olarak gösterime girdi.

Variety’den gelen yeni bir rapora göre Minyonlar: Gru’nun Yükselişi 4 Temmuz hafta sonu gişe rekorlarını kırdı ve Pazartesi gününe kadar 127.9 milyon dolar kazandı. Gru’nun Yükselişi, 3 günlük açılışında 115 milyon dolar kazanan ilk Minyonlar filminin gişe performansına da fark atmış durumda.

Lightyear’ın geçen ay üç gün içinde 70 milyon dolarlık hayal kırıklığı yaratan gişe açılışından sonra, Minyonlar: Gru’nun Yükselişi, aile dostu filmlerin gişede hala güçlü performans sergileyebileceğinin cesaret verici bir işareti olarak kabul gördü. Küçük çocuklu ailelerin pandemi sırasında güvenilir sinema izleyicileri olmadıklarını kanıtlamasıyla, Luca ve Turning Red gibi birçok animasyon filmi sinema salonlarını tamamen atladı ve doğrudan platformlarda yayınlandı. Top Gun: Maverick’in devam eden mükemmel gişe performansıyla bir araya gelen Minions filmi sinema dünyasının birkaç yıllık mücadeleden sonra nihayet normale döndüğünün bir başka işareti.

Bu filmin başarılı olduğu yerde Lightyear’ın neden başarısız olduğu ise hala tam olarak belli değil, ancak ilkinin biraz kafa karıştırıcı pazarlaması ve Toy Story serisiyle belirsiz ilişkisi önemli bir rol oynamış olabilir. Minyonlar: Gru’nun Yükselişi bununla birlikte performansına şüphesiz yardımcı olan faktörlerde net bir hedef kitleye sahip, kolayca tanımlanabilen bir serinin parçasından kaynaklanıyor olabilir.