MCU’nun en yeni üyesi Moon Knight dizisinin ilk bölümü geçtiğimiz günlerde yayınlandı ve birçok hayran, kahramanın Avengers’a kıyasla ne kadar güçlü olduğunu merak ediyor. Moon Knight çizgi romanlarda çok fazla başka kahramanla savaşmamış olsa da, hangi Avengers’ı alt edebileceği hakkında tartışma yaratmak hala eğlenceli.

Moon Knight’ın MCU’daki kökeni ve tam güçleri hala bilinmiyor, ancak muhtemelen çizgi romanlardakilere benzer olacaklar. Marc Spector uzman bir boksör ve CIA ajanı. Yani karakter tek başına göğüs göğüse dövüşte uzmandır, harika bir dedektiftir ve kendi emrinde çeşitli silahlara sahiptir. Ay’a olan bağımlılığı nedeniyle Moon Knight’ın güçleri büyük ölçüde değişir ve diğer süper kahramanlarla yüzleşebilme yeteneği büyük ölçüde altında savaştığı koşullara bağlı olacaktır.

Avengers ekibinin bazıları tanrı, diğerleri sokak seviyesindeki kahramanlar olmak üzere güç seviyelerinde çılgınca fark var. Moon Knight MCU’daki en güçlü karakter değil, ama en zayıfı da değil. Öyleyse Moon Knight’ın güçlerinin popüler Avenger’lara kıyasla nasıl şekillendiğini inceleyelim.

Moon Knight vs Iron Man

Tüm Avengers arasında Moon Knight ve Iron Man birbirine en çok benzeyen karakterler arasında yer alıyor. Marc Spector gibi, Tony Stark’ın da hiçbir gücü yok, bunun yerine kötü adamları yenmek için aletlerine ve öğrenilmiş dövüş becerilerine güveniyor. Iron Man daha ileri teknolojiye sahip olduğu için Moon Knight’ı kolayca alt edebilirdi. Ancak Khonshu’nun Moon Knight’a verdiği doğaüstü yetenekler ona avantaj sağlayabilir.

Moon Knight vs Kaptan Amerika

Kaba kuvvet söz konusu olduğunda bire bir karşılaştırmada muhtemelen Kaptan Amerika Moon Knight’ı yenebilir. Her ikisi de inanılmaz derecede dayanıklıdır, ancak Moon Knight, Steve Rogers’tan çok daha iyi bir dövüş sanatçısıdır. Kaptan Amerika iyi bir stratejist olsa da, Marc Spector’ın CIA eğitimi bir Süper Askerden çok daha zeki olduğu anlamına gelir. Hepsinden öte Moon Knight’ın doğaüstü güçleri bile onu bir üst sıraya almaya yetiyor.

Moon Knight vs Hulk

Hulk’un gücü dışarıdan bakıldığında bile Moon Knight’tan çok daha ağır basıyor. Doğaüstü bir dayanıklılığa sahip olmasına rağmen Moon Knight yine de sonunda pes edecektir. Öte yandan Hulk ona ne fırlatılırsa atılsın asla durmaz. Moon Knight’ın zekası Hulk’tan çok daha fazla, ancak Bruce Banner’a döndüğünde o alanda da savaşabilirler.

Moon Knight vs Thor

Hulk’la birlikte Thor orijinal Avengers’ın tartışmasız en güçlü ikilisiydi. Basitçe söylemek gerekirse Moon Knight’ın ona karşı bir şansı olmayacaktı. Karakterin aletlerinin hiçbiri Mjolnir ile kıyaslanamaz ve Moon Knight’ın Thor’a karşı yararlanabileceği bariz bir zayıflığı yok. Bu durumda İskandinav tanrısı Mısır tanrısını kolayca yenebilir.

Moon Knight vs Hawkeye

Orijinal Avengers’ın son üyesi Hawkeye bile az gücü nedeniyle sürekli kendisi hakkında şakalar yapmıştı. Okları çok iyi kullansa da Moon Knight’ın silah çeşitliliği onu çok daha üstün bir savaşçı yapıyor. Her iki karakter de inanılmaz derecede hünerli ve akrobatik ama Moon Knight’ın yeteneklerinin çoğu CIA eğitimi ve ay güçlerinden kaynaklanıyor. Bu durumda kararı size bırakıyoruz, iki karakter karşı karşıya gelse hangisi galibiyeti alırdı?

Moon Knight vs Spider-Man

MCU’nun Spider-Man’i şu an için çok güçlü değil ancak olma potansiyeli var. Peter Parker, Örümcek duyusunun nasıl çalıştığını yeni yeni öğrenmeye başlıyor ve gücü giderek daha da artıyor. Hem Moon Knight hem de Spider-Man inanılmaz derecede zekidir fakat Moon Knight daha fazla dövüş deneyimine sahiptir. Örümcek Adam ise daha kolay bir şekilde uçup kaçabilir, ancak dayanıklılığının gidebileceği sınırlar henüz MCU’da gösterilmemiştir. Örümcek Adam en güçlü hali Moon Knight’ı oldukça kolay bir şekilde alabilir, ancak şu andan itibaren Moon Knight ondan çok daha iyi bir dövüşçü ve taktikçi.

Moon Knight vs Scarlet Witch

Scarlet Witch MCU’daki en güçlü karakterlerden biridir ve Moon Knight’ın güçleri onunkiyle neredeyse kıyaslanamaz. Doğaüstü yetenekleri olsa da, Wanda Maximoff’un gerçekleri büken güçleri Marc Spector’ın işini zorlaştıracaktır. Zihinleri kontrol edebilir, nesneleri hareket ettirebilir, yanılsamalar yaratabilir ve daha fazlasını etkisi altın alabilir. Doctor Strange’in bile ondan korktuğu kadar güçlü bir karaktere sahip olan Wanda, CIA ajanına kıyasla sönük kalıyor.

Moon Knight vs Vision

Vision’ın MCU’da yaptığı en iyi şey ölmek. Ancak bir robot olduğu için sürekli olarak yeniden dirilebiliyor. İş ham güce gelince Moon Knight Vision’dan çok daha zayıf kalıyor. Çünkü Vision bir Sonsuzluk Taşı tarafından desteklenmektedir ve lazerler ateşleyebilir, uçabilir ve süper zekaya sahiptir. Moon Knight akıllı ve oldukça iyi dövüşebiliyor olsa da, süper güçlü sentetik makineden çok daha zayıf.

Moon Knight vs Doctor Strange

Bu listedeki son Avenger’a Doctor Strange’i koyduk. İkisinin de doğaüstü bağlantıları olsa da, Doctor Strange’inki çok daha büyük ve ileri ölçüde. Moon Knight gibi bir ölümlü için çabucak üstesinden gelebilecek yeni numaralar üretebilir. Ancak Strange’in egosu da becerilerini büyük ölçüde etkileyebilir. Zamanında zekasını kullanarak Dormamu gibi düşmanları alt etti, ancak Spider-Man: No Way Home’da Spider-Man tarafından zekasıyla alt edildi. Moon Knight Doctor Strange’i zihinsel bir savaşta yenebilir ancak Strange güç konusunda kolayca alt edebilir. Eğer Moon Knight Doctor Strange’i yenecek olsaydı, bunun nedeni Moon Knight’ın becerileri değil çoğunlukla Strange’in egosu yüzünden olurdu.

Genel olarak Moon Knight güç konusunda daha yolun ortasında. Sokak seviyesindeki kahramanlar arenasında neredeyse hepsinden daha iyi. Belki bir gün Avengers ile yan yana gelerek ne kadar güçlü olduğunu gösterebilir.