İlk bölümüyle ülkemizde tartışma yaratan Moon Knight için dizi-film puanlama sitesi IMDB üzerinden 1 inceleme puanı kampanyası başlamıştı. Dizide geçen ve Ermeni Soykırımını konu alan ufak bir sahne izleyicileri kızdırmış olmalı ki tartışmalar hala devam ediyor. Ayrıca bu puanların verilmesi yabancı basınında dikkatini çekmiş durumda. İşte bizler hakkında bahsedilen o görüşler:

Comicbook.com

Geçmişten gelen kötü olayların bir listesi sırasında Ethan Hawke’ın karakterinin Ermeni soykırımından bahsettiğini fark ettiler. Bu, insanların IMDB’de düşük puan vermesine yol açtı. Twitter’da birden fazla kişi eylemi kaydetti ve Marvel’dan henüz bu konuda bir yanıt gelmedi.

CBR.com

Disney+’ın ilk bölümünün yayınlandığı yeni Moon Knight dizisi, gösterinin Türkiye ulusunun sürekli olarak inkar ettiği tarihi bir olayı kabul etmesi nedeniyle IMDb’de inceleme bombardımanına konu oldu: Ermeni soykırımı.”

Screenrant.com

Soykırımı gerçek olarak kabul etmeyen Türk vatandaşları, vahşeti inkar ederek siteyi bombalıyor. Gösteriyi seven hayranlardan olumsuz incelemelerle mücadele etmek için sitede olumlu bir inceleme bırakmalarını isteyen pek çok kişi halka açık bir şekilde yanıtlar veriyor.

Aynı Şekilde Binlerce Görüş Reddit’te Paylaşıldı

Andrew1990M

“İzleyenlerin %50’si Soykırım’ın nerede, ne zaman ve neden olduğunu bilmiyor ya da umursamıyordu. Olaydan sonra yapılan bu tanıtım, insanların sadece bakıp gerçekleri öğrenmesini sağlayacaktır.”

IMovedYourCheese

“Marvel’in izleyicileri dizinin bir bölümünde soykırım hakkında söylenilen bir cümle için iki kez düşünmez. Yapılan bu tartışma konuya 1000 kat daha fazla dikkat çekti.”

usernamewamp

“Disney’in Türkiye’den ve Ermeni soykırımından bahsetmekte bir sakıncası yok ama olay Çin’e gelince tamamen sessiz kalıyorlar.”

– Verilen Yanıt:

“Türkiye Disney için büyük bir pazar değil, bu yüzden bu söylem kaldırılmayacak. Şimdi bunun Çin ve Uygurlar hakkında söylenildiğini hayal edin… Dakikalar içinde Ethan Hawke (Senarist) tarafından hazırlanmış ve ağlamaklı bir kamu özür videosuna sahip olacaksınız…”

b417

“Ermeni soykırımının gündeme gelmesi harika ama Disney neden Tibet’in varlığını gizliyor ve Uygurların başına gelen durumlardan bahsetmek istemiyor?”

Trell3k: –“Çünkü Çin’i sever.”

artifex78: -“Hayır, parayı sever. Çin sineması gişedeki filmler için milyonlarca dolar demek.”

Durum artık bu şekilde, bizleri haklı veya haksız olarak nitelendiren yüzbinlerce insan ve şirket görüşlerini popüler kültür yoluyla aktarabiliyor. Olayın derinlerine inilmeyip yüzeysel bakıldıkça muhtemelen durum her zaman böyle olmaya devam edecek. Sizlerin bu durum hakkındaki görüşleri nedir?