Moon Knight, hayranların alıştığından çok daha karanlık ve çok daha şiddetli bir kahramanı tanıttı, ancak bu karakter daha ne kadar ileri gidebilir? Gördüklerimize dayanarak Oscar Isaac’in Moon Knight’ı çoğu MCU süper kahramanından daha acımasız ve soğukkanlı. Bununla birlikte ahlaki inançları ve öldürmeye karşı tutumu hakkında henüz çok az şey açıkça doğrulandı.

Moon Knight 1. bölüm şiddete çok fazla eğilmli bir bölüm değildi, bunun yerine karaktere ve bu dünyaya girişe odaklandı. Ancak karakterin kontrolü ele aldığı ve Marvel’in vaat ettiği vahşeti tamamen serbest bıraktığı birkaç örnek var, peki bu karakterin bir ölüm makinesi olacağı anlamına mı geliyor?

Marc, Moon Knight 1. bölümde birkaç kişiyi öldürüyor gibi görünüyordu, ancak bu büyük ölçüde Steven’ın kontrolünü kaybettiğini gösteren ve zaman atlamalı anlarda ekran dışında gerçekleşti, yani Moon Knight’ın öldürme kurallarının tam olarak ne olduğuna dair çok az bağlam ekranlarda görüldü. Ancak Moon Knight’ın çizgi romanlarda öldürme konusundaki görüşleri konuya biraz daha ışık tutuyor. Başlangıçta eski bir paralı asker ve kiralık katil olarak yaratılan Marc Spector, geçmişinden kaçmaya ve eskisinden daha iyi olmaya çalışan bir kahraman olarak gösterildi. Sonuç olarak aşırı kan dökmekten kaçındı, sadece gerekli olduğunu düşündüğü zaman ara sıra eski haline döndü. Marc’ın kişiliğinin bu yönü, geleneksel olarak herhangi bir nedenle can almaya karşı olan Spider-Man ve Captain America gibi karakterlerden belirgin şekilde farklı kılıyor. Yine de Moon Knight için öldürme konusu Wolverine veya Punisher gibi değil.

Punisher kötüleri arar ve acımasızca öldürürken, Moon Knight çok farklı bir çalışma tarzına sahiptir. Bir intikam tanrısının gönderisi olarak, o da suçluları hedefler ve cezalandırır, ancak Marvel Comics’teki Punisher ile aynı uzunluklarda ilerlemez. Moon Knight’ın çizgi romanlardaki abartılı şiddetli cinayetlerinden bazıları, Frank Castle ile aynı kategoride olabileceği izlenimini verdi, ancak karakter için durum hiç de öyle değildi. Moon Knight’ın şiddet eylemleri akıl hastalığıyla mücadelesinin bir yansımasıydı.

Marvel Studios, görünüşe göre çok fazla sınırı aşmadan normalden daha karanlık bir hikaye sunmasını sağlayan Moon Knight’ın çizgi romanlardaki öldürme kurallarını benimsiyor. Isaac’in Ay Şövalyesi, ara sıra en karanlık dürtülerine teslim olan bir kanunsuz olabilir, ama aynı zamanda pervasızca öldürmekten kaçınan biri. Marvel’ın Moon Knight ile devam edeceği yön buysa, muhtemelen gelecekte Disney+’da gösterilebileceklerin sınırları da bu olacaktır.