Jeremy Slater tarafından Disney+ için yaratılan Moon Knight, kendi hayatı ve Mısır tanrılarıyla ilgili gizemlerle uğraşan Oscar Isaac’in canlandırdığı dissosiyatif kimlik bozukluğu olan bir adama odaklanan tek sezonluk Marvel dizisi olarak karşımıza çıkmıştı. Moon Knight birçok büyülü öğeyi bol miktarda içerdiğinden çoğu MCU projesi gibi yoğun bir şekilde bilgisayar grafikleri içeriyor ve çoğu yerde geçen yansıma görüntüleri de buna dahildi.

Moon Knight’daki VFX ekibi gösterinin görsel dili için pratik efektler ve profesyonel efektler olmak üzere bunların bir kombinasyonunu kullandı. Moon Knight’da bunların birçok etkili kullanımı var, ancak bazı hayranlar özellikle dövüş sahneleri sırasında belirgin şekilde hantal veya kötü işlenmiş efektlere sahip olduğu için diziyi eleştirdi. Bu eleştirilere rağmen VFX ekibi yaratılması çok zor anları ortaya çıkardı. Marc veya Steven (Isaac’ın canlandırdığı ikinci kimlik) vücutlarını kontrol ederken diğeri onunla yansımalar yoluyla iletişim kurar. Bu yüzden Isaac’in aynı karede iki farklı performans sergilediği birçok çekim dizide vardı.

Shang-Chi üzerindeki çalışmaları ile tanınan Marvel VFX sanatçısı Joe Farrell, Moon Knight’daki efektlerden birinin nasıl gerçekleştirildiğini tartıştığı bir Youtube videosunda yer aldı.

Farrell’ın anlattığı sahnede Isaac’in Steven olarak yansıtıcı bir otobüs penceresine baktığı ve yansımasının (Marc’ın) ondan bağımsız olarak hareket ettiği gerçeküstü bir ayna efekti içeriyor. Farrell, ayna efektlerinin yaygın olduğunu ve görüntülerin üst üste bindirilmesiyle nispeten kolay bir şekilde elde edildiğini açıklasa da bu çekimin oldukça hareketli anları içerdiği göz önüne alındığında çok daha zorlayıcı olduğunu açıklıyor.

Farrell’e göre ekip Isaac’in ilk olarak sette bir otobüste Steven olarak gösterdiği yansıtılmamış performansını kayda aldı, ancak Isaac aslında bir cam pencereye değil, bunun yerine boş bir panele bakıyordu. Ardından Isaac’i Marc olarak düz siyah bir Duvetyne (yeşil perdeye benzer amaçlar için kullanılan bir bez) üzerine çektiler ve ilk çekimle eşleşmesi için kamera açısının ve hareketinin tam olarak nerede olması gerektiğini hesapladılar. Odaklanmış bir çekimi sürdürmek için kamera operatörleri kamera ile Isaac’in kendisi arasındaki mesafeyi değil, Isaac ile “camın” nerede olacağı arasındaki mesafeyi hesaplamak zorunda kalacaklardı. Bu hesaplamalar yapıldıktan sonra geleneksel ayna çekimlerine benzer şekilde çekimler üst üste bindirildi ve arka planın “yansımaları” daha sonra dijital ortamda eklendi.

Farrell Moon Knight üzerinde çalışmamış olsa da benzer türde efektler yaratma konusundaki geniş deneyimi, MCU filmlerinde bu tür çekimlerin nasıl oluşturulduğu konusunda iyi bir hakimiyeti olduğu anlamına geliyor. Moon Knight 2. sezonunun olup olmayacağı hala belli değil, umuyoruz ki tek sezonluk bir dizi olmaktan çıkar ve hikayesini sürdürmeye devam eder.