İnternet ortamında dolaşan mizah içerikli Morbius paylaşımları, Sony’yi filmi yeniden yayınlamaya teşvik etti ancak sorun şu ki Morbius gişede tekrar başarısız oldu. Venom’un çılgın başarısı ve devamı, Sony’nin Spider-Man Evrenini daha fazla başlık altında toplamak istemesiyle sonuçlandı. Ancak ne yazık ki 2022’nin Morbius’u dünya çapında sadece 163 milyon dolar hasılat elde ederek Venom’un yanına bile yaklaşamadı.

Morbius’un başlangıçta 2020’de çıkması gerekiyordu, ancak COVID çıkışını iki yıl erteledi. Film, sonuna gelindiğinde eleştirmenlerden acımasız eleştirilerle karşılandı ve şu anda Rotten Tomatoes’da %17’lik alaşağı bir puana sahip. Muhtemelen Morbius’un başarılı olduğu tek yer internette dolaşan “meme” arenasından ibaret.

Ne yazık ki internette filmle alay etmek isteyenlerle, gerçekten geri dönüp o filmi sinemada izlemek isteyenler arasında büyük bir fark var. Morbius’un yeniden piyasaya sürülmesi 1.037 sinemada gerçekleşti ve sadece 300.000 dolar hasılat elde ettiği açıklandı. Sıralamada ikinci hafta sonunda 86 milyon dolar hasılat yapan gişe rekortmeni Top Gun: Maverick’in çok gerisine yerleştirildi.

Aslında Sony’nin Morbius’u ikinci kez vizyona sokarak tam olarak neyi başarmak istediğini söylemek zor. Belki de izleyicilerin memelerine eğlenceli bir şekilde tepki vererek iyi bir istatistik görmeyi umuyorlardı. Ya da bu hype’ın bir şekilde ilk kez başarısız olan bir film için gişe eylemine dönüşeceğine inanıyorlardı. Sonunda gerçekten başardıkları tek şey, insanlara Morbius’un pek iyi olmadığını ve sinemalarda tekrardan tam bir fiyasko olduğunu hatırlatmaktı.

Elbette Morbius’un başarısızlığı Sony’nin Spider-Man Sinematik evrenini inşa etmeye devam etme planlarını değiştirmeyecek. Umuyoruz ki Morbius’un ikinci filminin gişe performansı, Sony’yi karakterin kendi filmlerini taşıyacak kadar hayranı olmadığına ikna edecektir.