Morbius, Sony’nin şimdiye kadar yalnızca iki Venom yapımından sonra gelen aynı evrendeki üçüncü filmi. Hikaye nadir görülen kan hastalığını iyileştirmeye çalışırken yanlışlıkla kendisine bir tür vampirizm bulaştıran biyokimyacı Michael Morbius’u konu alıyor. Çok uzun bir bekleyişin ardından geçtiğimiz Cuma günü vizyona giren film piyasaya sürülmesinden bu yana oldukça karışık eleştiriler aldı.

İnanması zor ama Espinosa’nın projesinin çekimleri MCU’nun büyük başarı yakalayan Avengers: Endgame filmi daha vizyona girmeden önce başladı. Ancak COVID-19 salgını nedeniyle Morbius’un çıkış tarihi birçok kez ertelendi. Bazı insanlar filmin bitmiş olmasına rağmen yaklaşık iki yıldır gösterime girmemesinin kötü eleştirilerin bir nedeni olduğunu söyledi ve Morbius’un beklenti penceresini kaçırdığını düşündürdü. Ancak gerçek sorun şu ki filmi gerçekten kimse beğenmedi ve Morbius’un Rotten Tomatoes puanı şu anda %17’lik bir derecede duruyor.

Insider ile yakın zamanda yapılan bir röportajda Espinosa, Morbius’a karşı verilen tepkileri tartıştı. Yönetmen bir süredir filmi çekiyordu ve “bu kadar genel bir şey yapmanın garip bir şey” olduğunu söyledi. Hem kendisinin hem de diğerlerinin eleştirilerinin onu her zaman daha iyi olmaya zorladığını söylese de, kendi işini oldukça eleştirmesine neden oduğu için “içinde nefret barındırdığını” itiraf etti. Bununla birlikte yaptığı işten gurur duyduğunu da söyledi.

Demek istediğim, bu kadar genel bir şey yapmak garip. Bak, kendimden çok nefret ediyorum, bu yüzden kendi çalışmalarım hakkında çok fazla eleştirim var. Her zaman daha iyi olmaya odaklanmaya çalışıyorum. Ama aynı zamanda yaptığım şeyden gurur duyuyorum. Bütün filmlerimde gerçekten gurur duyduğum kısımlar var.

Espinosa’nın işine karşı tutumu oldukça ilham verici. Morbius, Espinosa’nın bakış açısına karşın eleştirmenler tarafından pek iyi karşılanmasa da ona bir dahaki sefere yeni bir film yapmaya başladığında daha iyisini yapabileceğini gösterdi. Çoğu yönetmen bu tür durumlarda pes edebilirken, o eleştirilere tahammül ediyor ve belki gelecekte çalışmalarından daha fazla keyif alacak bir kitleyi şimdiden açıklamalarıyla ön planda tutuyor.

Olası bir Morbius devam filmi hakkında ortalıkta dolaşan bazı söylentiler hala var, bu yüzden seri henüz ölmemiş olabilir. Belki Espinosa bir devam filmiyle ilk Morbius filminde öğrendiklerini deneme şansı yakalar. O zamana kadar çizgi roman hayranları şimdi sinemalarda Morbius’u izleyebilir ve eleştirmenlerle aynı fikirde olup olmadıklarına karar verebilir.