Iman Vellani, Disney+ serisinde Kamala Khan olarak çıkış yaptı ve dizi onun başlangıç ​​hikayesini anlatmaya odaklandı, aynı zamanda çok dolu bir alt hikayeye sahipti. AvengerCon’un Ms. Marvel 1. bölüme dahil edilmesinden sonra 2. bölüm Natasha Romanoff, yani Black Widow’a ince ancak küçümseyici bir atıfta bulunuyor.

New Jersey doğumlu 16 yaşındaki Kamala, aynı derecede gizemli büyükannesi tarafından gönderilen gizemli bir bileklik ile özel yeteneklerini kazanınca süper güçler elde eder. Marvel Studios, karakterin olgunlaşma hikayesine henüz eğilmedi, o hala bir çocuk ve şimdiye kadar Ms. Marvel’ı geçmiş Disney+ dizilerinden ayıran en büyük özellikte bu.

AvengerCon sırasında yeni güçlerini keşfeden karakterimiz 2. bölümde en iyi arkadaşı Bruno’nun yardımıyla özel yeteneklerini daha da keşfettiğini bizlere gösterdi. Bir noktada çatıya tırmandılar ve güçlerini test etmeye başladılar, ancak nasıl çalıştığına dair bilgi eksikliği nedeniyle Kamala düşer ve neyse ki Bruno onu yakalar. Kamala bina çıkıntısından sarkarken Black Widow’un Avengers: Endgame’de Vormir’deki Hawkeye’a son sözlerini ve yine MCU’nun zaman çizelgesindeki son sözlerini tekrarlayarak “Beni Bırakmalısın” der. Aradaki fark Kamala’nın yerden sadece bir buçuk metre yükseklikte olması ve güvenli bir şekilde iniş yapabilmesinden kaynaklanıyor. Diğer yanda ise Natasha’nın düşüp ölmesi ayrı bir durum. Dizide bu an gülmek için canlandırıyor ancak Avengers: Endgame’deki tartışmalı Black Widow ölümüyle benzerliği göz önüne alındığında MCU’daki en trajik anlardan biri olması gereken şeye üzücü bir gönderme olarak yorumlanabilir.

Ms. Marvel 2. bölümdeki çekimin çerçevesi ve anın aşırı dramatizasyonu Natasha’nın Endgame’deki ölümüne açık bir referanstı ve onun fedakarlığıyla alay ediliyor gibi gözüküyordu. Bununla birlikte Kamala’nın bir süper kahraman olmanın nasıl bir şey olduğunu ne kadar az bildiğini sembolik olarak vurgulayan bir an olarak da anlaşılabilir. O şu anda bir Avengers olmanın tamamen havalı bir kostüm giymek, harika süper güçlere sahip olmak ve insanları kolayca kurtarmakla ilgili olduğunu düşünüyor. Bir süper kahraman olmanın kaybı ve ölümcül tehlikesi veya Black Widow gibi fedakarlıklar yapabilmek henüz Ms. Marvel için gerçek değil.

Halihazırda Hasar Kontrol Departmanı ajanlarının radarında olduğu göz önüne alındığında Kamala Khan’ın yakında bir süper kahraman olmanın daha tatsız gerçeklerini öğrendiğini görmemiz yakın. Kamala’nın Avengers takıntısı ileride tecrübeli süper kahramanlar arasındaki farklara dayanarak paralel olan daha fazla MCU referansını bizlere gönderme yoluyla aktarabilir. Umuyoruz ki Marvel Studios bu gibi anlardan kaçınarak karakterin daha da olgunlaştığı anları bize gösterir.