Uyarı: Bu yazı Ms. Marvel için büyük spoilerlar içermektedir.

Her ayrıntıyı veya easter eggleri parçalamaya çalıştığımız bu kaotik Marvel gönderileri serilerine tekrar hoş geldiniz. İşte Ms. Marvel Bölüm 1’de fark ettiğim tüm detaylar ve ne anlama geldikleri.

1. İlk olarak açılış sahnesinde Kamala’nın Hawkeye çiziminin arkasında, en son Kaptan Marvel’da gördüğümüz bir Flerken olan Goose’a çok benzeyen bir kedi görebilirsiniz.

‏‏‏‏‏‏‏‏

2. Kamala’nın, Thanos’la olan dövüşü sırasında Kaptan Amerika’nın kalkanının kırıldığını bile eklediğini fark edecebilirsiniz. Avengers: Endgame’de olanlar hakkında sıradan insanların bildiği ayrıntıları görmeyi izleyiciler olarak seviyoruz.

‏‏‏‏‏‏‏‏

3. Kaptan Marvel, Kamala’nın hikayesinde sahneye çıktığında komik bir şekilde önce bir kuş ve ardından sahnenin hemen uçağa geçiş yaptığını görebilirsiniz, bu aslında ikonik bir Superman repliğine bir göndermedir, “Bu bir kuş! Bu bir uçak! Hayır, bu Superman!”

‏‏‏‏‏‏‏‏

4. Kamala okula gittiğinde okulda bir sürü isimle asılı bir tabela görebilirsiniz. Bu isimlerin ilk satırı 2013’te Marvel için Kamala Khan’ın yaratılmasına yardımcı olan ve ilk çizgi romanlar üzerinde çalışan çizgi roman yazarları, editörleri ve sanatçılardır. İkinci satırda yer alan isimler ise o zamandan beri çeşitli Ms. Marvel çizgi romanlarında çalıştı. “Coles Academic High School”da aynı zamanda çizgi romanlarda Kamala’nın okulunun adıdır.

‏‏‏‏‏‏‏‏

5. Bay Wilson, Kamala’nın geleceği hakkında konuşurken Mulan’a atıfta bulunduktan sonra Kamala ve Gabe’in yüzlerinin ortadan ikiye ayrıldığı harika bir kurgu anı var. Bu sahne Mulan’ın “Reflection” şarkısını söylediği ikonik ana oldukça benziyor.

‏‏‏‏‏‏‏‏

6. Kamala ve annesi ayak işlerini yaparken Technicolor baskılı bir Hindistan filmi için poster var ve burada yer alan “J. Vash”, “J. Haddad” ve “H. Avant” isimlerini görebilirsiniz. Bu isimlerin üçü de Ms. Marvel üzerinde çalışan kişilere karşılık geliyor. Julie Vash set tasarımcısıydı, Jessie Haddad sanat yönetmenlerinden biriydi ve Hajr Avant sanat bölümünde çalıştı.

‏‏‏‏‏‏‏‏

7. Kamala’nın erkek kardeşi onunla konuşmak için odasına geldiğinde, onun tembel hayvan silueti içeren bir gömlek giydiğini ve abisinin ona tembel bir doldurulmuş peluş hayvan aldığını görebilirsiniz. Çizgi romanlarda Kamala tembel hayvanlara yakınlığı ile tanınır ve hatta kanatlı bir tembel hayvanı bile vardır.

‏‏‏‏‏‏‏‏

8. AvengerCon ilk olarak Kaptan Ameria: The First Avenger’da öğrendiğimiz Camp Lehigh’da düzenleniyor. Steve Rogers’ın eğitim aldığı ve sonunda süper asker programı için seçildiği aynı adlı askeri üs.

‏‏‏‏‏‏‏‏

9. AvengerCon’un içinde bir ton gizli saklı detay var. Yani bu gönderiye dahil edilemeyecek kadar çok. İlkini sayacak olursak Avengers: Endgame’de Scott Lang’in Steve’in poposuna “Amerika’nın kıçı” demesine bir selam olan Kaptan Amerika’nın komik bir karikatürünü görüyoruz.

‏‏‏‏‏‏‏‏

10. AvengerCon’da artık Valkyrie sayesinde “Asgard Pride” gömlekleri satılıyor. Filmlerde açıkça ele alınmamış olsa da Tessa Thompson, Valkyrie’nin biseksüel olduğunu geçtiğimiz dönemlerde onayladı.

‏‏‏‏‏‏‏‏

Bonus: Ayrıca üzerinde Groot olan ve ona “Bay Ağaç” denilen tişörtler var ve bence bu şimdiye kadarki en komik ve en mükemmel şeylerden birisi. Dünya halkı ona Bay Ağaç adını mı verdi? Bu konu hakkında hala sorularımız var.

‏‏‏‏‏‏‏‏

Bonus: Ve son olarak kredi sonrası sahnede Hasar Kontrol Departmanının Kamala’nın AvengerCon’daki küçük güç patlamalarından haberdar olduğunu görüyoruz. En önemlisi bu sahnede kimliği ortaya çıktıktan sonra Peter’ı karakola getiren Spider-Man: No Way Home’da tanıştığımız Ajan P. Cleary burada tekrar ortaya çıkıyor.