Netflix, abonelerine bir dizi veya film için sadece beğenilerini değil, daha da beğenmelerini ifade etmenin yeni bir yolunu sunuyor. Kullanıcılara yalnızca çok seveceği şeylerin önerilmesini sağlamak için yeni bitirdiğiniz diziyi veya filmi gerçekten takdir ettiğinizi göstermek için iki başparmaklı düğmesini tanıtan Netflix’in kullanıcılar için elinden gelenin en iyisini yapma çabalarının en sonuncusu ve mevcut derecelendirme sistemine bir uzantı olan bu düğme, birçok izleyicinin işine yarayacak gibi gözüküyor.

Netflix’in Ürün İnovasyonu Direktörü Christine Doig-Cardet’e göre bu yeni buton, mevcut derecelendirme ve öneri sistemini genişletecek bir dizi yeni tepkinin test edilmek istemesiyle ortaya çıktı. “Üyelerden sevdikleri yapımları ve “gerçekten sevdikleri yapımları” ayırt etmelerinin önemli olduğuna dair geri dönüşler aldık ve bu ayrım onlar için önemliydi” dedi.

Aslına bakacak olursak bu buton Netflix için yine biraz orta bir yere varıyor. Platform başlangıçta kullanıcıların yapımlara uygun puanlar vermelerine yardımcı olmak için beş yıldızlı bir derecelendirme sistemi kullandı, ancak 2017’de yıldızları daha basit beğen ve beğenme düğmeleri ile değiştirdi. Bir içeriği sevme veya sevmeme seçeneği birçok kullanıcının gerçekten istediği şey gibi görünse de olaya tek taraflı bir boyuttan bakmaya yarıyordu.

İnovasyon direktörü Christine’ye göre bu yeni buton artık izleyicilerin dikkatini daha fazla çekecek yapımlar için önemli bir konuma sahip. Özellik artık tüm platformlarda aktif bir şekilde çalışıyor ve bu Netflix’in izleyici çekme çabasının en yeni ürünü olarak görülüyor.