Popüler akış hizmeti Netflix, 2013 yılında House of Cards dizisiyle ilk orijinal içerik oluşturma serüvenine başladı ve o zamandan beri şirket, içerik kitaplığını önemli ölçüde genişleterek yüzlerce kurgu ve gerçeklik dizisinin yanı sıra her boyutta film projesini bünyesine ekledi. Daha sonra büyük yıldızlarla gişe rekorları kıran film üretimine geçti ve sinema yapımlarıyla rekabet edebilecek bir bütçe düzeyi ile ringe adım attı. Bu seviyedeki ilk filmlerinden biri 90 milyon dolara mal oldu ve o zamanlar finanse ettikleri en pahalı projeydi. İçerik 2017 yapımı Will Smith’in başrolde yer aldığı fantezi-suç filmi Bright idi.

Platform o zamandan beri çoğu akış hizmeti için benzeri görülmemiş izleyici sayıları çeken mega bütçeli film projelerinin çıktısını giderek artırdı. Ryan Reynolds’ın gişe rekorları kıran 6 Underground ve The Adam Project filmlerinin yanı sıra Gal Gadot ve Dwayne Johnson’la birlikte oynadığı ve 200 milyon dolarlık bir bütçeye sahip olan Red Notice bu yüksek bütçeli yapımlara dahildi.

The Hollywood Reporter’a göre Netflix, artık içerik üretimini daha küçük projelere yönlendiriyor. Yine belirli projeleri büyük bir bütçe düzeyinde üretecek olsalar da, yaratıcılara sadece para akıtmak yerine gelecekteki projelere daha disiplinli ve dikkatli yaklaşma kararı aldıkları söyleniyor. İçeriden bir kaynak, “yıldız yetenekleri çekmek ve onlara tam yetki vermek için her şeyi yapma eğiliminin ortadan kalktığını” belirtti.

Bu karar, muhtemelen Netflix’in son zamanlarda bazı şaşırtıcı finansal haberlere maruz kalmasına yanıt olarak alındı. Şirket, 2022’nin ilk çeyreğinde on yıl aradan sonra ilk kez abone kaydederek 221,84 milyon aboneden 221,64 milyona düştü. Bunun Red Notice devam filmi ve yaklaşan Knives Out’ta dahil olmak üzere yapım aşamasında olan filmleri nasıl etkileyeceği şu anda bilinmiyor.

Netflix bireysel projeler için bütçe konusunda kemerlerini biraz sıkıyor olsa da, bunun hizmeti ne kadar etkilediğini görmek ilginç olacak. Hala haftalık olarak uluslararası pazarda orijinal içerik çıktılarını yayınlıyorlar ve bunların birçoğu düşük-orta bütçeli projelerden ibaret. Büyük bütçeli filmlerin artık olmaması abone sayılarının daha da düşmesine neden oluyorsa, oyunun planlarını yeniden gözden geçirecekleri oldukça aşikar.