Netflix’in eş CEO’su Ted Sarandos, çıkış yapan Güney Kore gerilim dizisi Squid Game’in tüm zamanların en büyük hiti olma potansiyeline sahip olduğunu söylüyor. Squid Game, bu ayın başlarında Netflix’te hem eleştirmenlerden hem de izleyicilerden parlayan övgüler aldı. Dizi Hwang Dong-hyuk tarafından yönetiliyor ve Lee Jung-jae, Gong Yoo ve Heo Sung-tae dahil olmak üzere yıldızlardan oluşan bir oyuncu kadrosuna sahip. Gösterinin iki haftadan kısa bir süre önce yayınlanmasından bu yana “Top 10” kategorisinde sürekli olarak bir numaralı yapım olarak kaldı.

Dizinin temeli basit: 456 yarışmacı, 45.6 milyar Won (yaklaşık 340 milyon ₺) değerinde büyük ödül. Yarışmacılar bir dizi eski çocuk oyunlarında kazanmak için mücadeleye katılıyor. Gösteri Battle Royale ve The Hunger Games gibi hayatta kalma filmlerine benzer bir şekilde ilerliyor, kaybeden yarışmacılar ölümle eleniyor.

Sarandos geçtiğimiz günlerde Netflix’in en son görüntüleme sayılarını tartışmak için Deadline ile görüştü. Netflix yardımcı CEO’su, yayıncının izleyici metriklerinin şeffaf olmaması ve son zamanlarda Disney’e Scarlett Johansson tarafından açılan dava gibi bir dizi konuya değinirken vardığı bir diğer konu, platformdaki Squid Games dizisinin performansıydı. Squid Game’in “erken izleyici sonuçları tutarsa ​​Netflix’in şimdiye kadarki en büyük şovu olabileceğini” iddia etti.

Squid Game’in bu meteorik başarısı birkaç nedenden dolayı oldukça şaşırtıcı, ilki dünya merkezli bir izleyici için tanınabilir yıldız gücünün olmaması. Squid Game’in oyuncu kadrosu Güney Kore standartlarına göre yıldızlarla dolu olsa da, nispeten az sayıda aktörü genel anlamda izleyici tarafından hemen tanınabilir. Ayrıca platformun Stranger Things ve The Witcher gibi daha köklü yapımlarına kıyasla koordineli bir pazarlama yapmaması, diziyi çevreleyen popüleritenin tamamen ağızdan ağıza taşınarak gerçekleştiğini gösteriyor.

Netflix’in Kingdom, Extracurricular ve şimdi Squid Game gibi şovlarla oluşturdukları bir dizi orijinal Kore yapımlarına yatırım yapmaya devam etmesi gelecek için akıllıca olacak gibi gözüküyor.