Yeni Netflix belgeseli ‘Mutlu Kazalar, İhanet ve Açgözlülük’ sevgili ressam ve televizyon figürü Bob Ross hakkında karanlık ve şok edici gerçekleri ortaya çıkarmaya söz verdi, ancak Netflix izleyicilerini trolledi mi? Bob Ross, 1983’ten 1994’e kadar ABD, Kanada, Avrupa ve Latin Amerika’da PBS’DE yayınlanan yaygın popüler sanat öğretim programı The Joy of Painting’in yaratıcısı ve sunucusuydu. Ölümümünün üzerinden 20 yıldan fazla bir geçmesine rağmen Ross, mirasını geniş bir medya yelpazesine sahip platformda gösterecek.

Ross 1994’te ölmesine rağmen, imajı ve sakin konuşma tarzı bugün bile mizahi içeriklerle eşanlamlı hale geldi. Deadpool 2 için Bob Ross spoiler teaser’ı, savaşçı karateri Ross’un nazik tavırlarıyla karşılaştırarak bu fikri altüst etti. Family Guy ve The Boondocks gibi popüler dizilerde Ross’un canlandırılmış versiyonları da yer aldı.
Dahası, dünyanın en büyük çevrimiçi oyunlarından biri olan Magic: The Gathering Arena, beş yeni Bob Ross kartını ücretsiz olarak piyasaya sürdü.

Netflix bu iyilik akımının aksine dikkat çekmek için, Bob Ross hayranlarını ‘mutlu kazalar, ihanet ve açgözlülük’ teaser’ında trolledi. Yeni belgeselinin Bob Ross hakkındaki korkunç gerçekleri ortaya çıkaracağını açıkça söylemese de, teaser fragmanında (ve başlığında) kullanılan müzik, görüntüler ve metinler kesinlikle ağır tartışmalara yol açtı. Fragman, Netflix’in gerçek suç şovlarının nasıl tanıtıldığına benziyor, bu da Bob Ross’un belki de göründüğü sağlıklı kahraman olmadığını gösteriyor.

Belgeselin Ağustos 2021’de Netflix’te yayınlanmasından sonra, halk Bob Ross Inc.’i boykot etmeye çağırdı. Her halükarda, pazarlamanın sadece teaser’daki karanlık, gerçek suç temasıyla hayranları trollediği açık.
Bob Ross’un kendisi hakkında en korkunç ortaya çıkan şey, ünlü saç stilinin aslında doğal olmadığı, buda birkaç ayda bir perma yaptırdığını ve “saçlarını yeniden düzenlediği” anlamına geliyor.” Bununla birlikte, Netflix belgeselinin Bob Ross’un gizemli mirasına hoş bir ışık tuttuğu da inkar edilemez. Kültürel bir simge olarak Bob Ross, sadece kapsayıcı değil, aynı zamanda oldukça kârlı bir imajı geride bıraktı. HITC tarafından yayınlanan bir rapora göre, Bob Ross Inc. eğitim sanat malzemeleri ve hizmetleri satan şirketin tahmini net değeri 15 milyon doları aşıyor. Netflix belgeseli, clickbait başlığı ve pazarlaması ile hayranlarını trollemiş olsa da, konu yine de keşfedilmeye değer.

SONRAKİ:

SPİDER-MAN: NO WAY HOME FRAGMANI 90’LARIN ÇİZGİ FİLM KLİPLERİYLE YENİDEN OLUŞTURULDU