Netflix CEO’su Ted Sarandos, Disney ve Scarlett Johansson arasında devam eden dava hakkında yorum yaptı. Koronavirüs pandemisi, yayın akışının artan gücüne dikkat çekti ve stüdyoların buna ayak uydurma çabaları endüstriden karışık sonuçlar verdi. Şimdiye kadar geniş çapta bildirildiği gibi, Disney’in Black Widow’a gün ve tarih yayın akışı verme kararı, yıldız ve yapımcı Johansson’dan sert bir dava ile karşılandı. Stüdyonun yayın akışına izin vererek onunla olan sözleşmesini ihlal ettiğini ve bunun ardından onu milyonlarca dolarlık gişe ikramiyesinden mahrum ettiğini belirtti.

Bu ölçekte bir dava hiçbir zaman Disney’i hedef almamıştı, bu nedenle Johansson’un eylemleri Hollywood’u bir kuyruk dönüşüne gönderdi. Disney, Johansson’ı pandemi karşısında duygusuz olmakla suçlarken, aktrisin avukatları stüdyonun tepkisini kadın düşmanlığı olarak nitelendirdi. Johansson’ın diğer MCU yıldızları Elizabeth Olsen ve Benedict Cumberbatch dahil olmak üzere sektördeki birçok isim konuyla ilgili yorum yaptı. Şimdi ise Marvel/Disney grubunun dışından farklı bir yönetici araya girdi.

Bu haftanın başlarında, Netflix CEO’su Ted Sarandos Kod Konferansı’nda konuştu ve Johansson/Disney yasal savaşı hakkındaki kısa düşüncelerini paylaştı. Diplomatik bir yanıtla başlayarak bunun kendi savaşı olmadığını söyledi. “Bunları bir izleyici olarak izliyorum, bunu söylerdim ya da şunu yapardım gibi”. Şanslıyım ki o kulvarda değiliz” dedi. Ancak Sarandos daha sonra Disney’in liderliğine teklifte bulundu, “Yeteneğe saygı duyulmalı ve telafi edilmelidir ” diye ekledi.

Johansson’ın davasının can alıcı noktasını artık hepimiz biliyoruz, Stüdyolar sinemalar için hazırlanmış içeriklerini platformlara doğru yönlendirirken oyuncular bekledikleri geliri kaçırıyor. CEO Bob Chapek yakın zamanda stüdyonun gelecekte oyuncu sözleşmelerini değiştireceğini doğrulamıştı. Bunun yanı sıra Netflix eş başkanı yanıtını basit ve konuya uygun tuttu, Disney’e bir nevi mesaj gönderdi: Oyuncunun yeteneğini küçümsememeli.