Hellbound, modern toplumun doğaüstü, açıklanamayan olaylara verdiği tepkiler ve bunun beraberinde ölümlerle sonuçlanan 6 bölümlük bir Güney Kore dizisi. Dünya’nın alternatif bir versiyonunda ortaya çıkan varlıklar, vatandaşlarına ne zaman öleceklerini ve onları cehenneme götürecek günahları anlatmakta ve bu da kitlesel sorunlara neden olmaktadır. Dizi genel olarak izleyicide yankı uyandıran sosyal ve politik temaları ele alıyor.

Bundan birkaç ay önce Squid Game, dünyaya hükmederek Netflix’te büyük bir izleyici kitlesine sahip oldu. Akış platformu, gösteriyi izlemek için harcanan zamanın 1,65 milyar saat rekoru olduğunu ve daha fazla Kore şovunun Batı’ya ulaşmasına yol açtığını bildirdi. Hellbound’da Kasım ayında piyasaya çıktı ve
Squid Game gibi listelerde kolayca üst sıralara yerleşti.

Sang-ho’nun New York Post ile yaptığı bir röportajda, programının Squid Game ile yapıldığı karşılaştırmaları tartıştı. İzleyicilerin neden iki Kore dizisi arasında bu karşılaştırmaları yapmaya çalıştıklarına ve ikisinin de popülaritesine değiniyor. Dedikleri tam olarak şöyle:

“Bence ‘Squid Game’ ve ‘Hellbound’un farklılıkları var ve insanların onları sevmesinin nedeni biraz farklı. İkisi de popülerdi çünkü insanların ilişki kurabileceği ve temasa girebileceği bir şeyleri vardı. Herkesin içinde belli bir düzeyde korku ve karanlık olduğunu düşünüyorum ve bunun evrensel olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden ‘Hellbound’u yaparken hepimizin içindeki korkudan ne tür bir umut çıkarabileceğini öğrenmek istedim.

Kore dramasının bu karanlık ve kıyamet temalarına girmesinin üzerinden çok uzun zaman geçmedi. Kore filmleriyle oldukça uzun zaman oldu ama diziler çoğunlukla romantizm ve romantik komedilerdi. Kore dizilerinin bu karanlık türlere girmesi sadece 3-4 yıl önce görülen bir şeydi. Sektörde bazı çevresel değişimler oldu ve film alanındaki birçok yaratıcı dizi-drama endüstrisine geldi.

Dünya çapında popüler olmak için bir dizinin karanlık olması gerektiğini düşünmüyorum. Sadece ‘Squid Game’ ve ‘Hellbound’ arka arkaya iki karanlık diziydi. ‘Crash Landing on You’ ve ‘Hometown Cha-Cha-Cha’ da çok mutlu olan ve dünya çapında popüler olan bazı Kore şovlarıydı. Bu yüzden Kore’nin sunabileceği birçok farklı tür olduğunu düşünüyorum. Bence içerik oluşturucular daha önce takip edemedikleri türlere odaklanmalılar. Dinamik sürekli değişiyor ve bizde buna ayak uydurmak zorundayız.

Sang-ho’nun izleyicileri yeni bir içerik türüne maruz bırakma konusunda iki dizinin nasıl benzer olduğunu açıklamak istemesi mantıklı. Gösteriler birbirine nispeten yakın olduğu için insanların ikisini karşılaştırmasına yol açtı. Ek olarak Hellbound, dini konular ve Dünya’ya gelen iblislerle ilgilenirken, Squid Game kapitalizm ve açgözlülük hakkında yorum yapan eziyetli oyunlarla ilgilidir. Gösterinin mesajları ve olay örgüsü çok farklı ancak Sang-ho’nun da belirttiği gibi, bunlar izleyiciler için önemli.