Edebi düzyazısı, tarihi figürleri, fantastik görselleri ve felsefi temaları ile Neil Gaiman’ın The Sandman’i 90’ların en sevilen çizgi roman serilerinden biriydi, ancak şu anda Netflix’te var olan bir diziye dönüşmesi 30 yıl sürdü. Dizi hakkında ilginç bilgiler ve gerçekleri merak ediyorsanız, bugün doğru yerdesiniz.

Yazılı bir ortamın görsel efektlerle nasıl hayata geçirileceğini bulmayı içeren kapsamlı bir seçme sürecinden, 90’ların kurgu çalışmasını 20’lere uyarlamaya kadar, bu diziyi yapmak oldukça zorlu bir görevdi. Gelin bunların birkaçına göz atalım.

3.000’den Fazla Oyuncu Morpheus Rolünü Okudu

Gaiman’ın destanının merkezinde yer alan Morpheus rolü, yani “Sandman”, özenilmesi gereken hayati bir roldü ve birçok genç oyuncunun bu rol için seçmelere katılması mantıklıydı. Entertainment Weekly’ye göre Gaiman, kişisel olarak “3.00 Morpheus seçmesi” gördüğünü ve artık kaç tane gördüğünü hayal etmekte zorlandığını açıkladı.

Tom Sturridge Bir Yaratık Gibi Görünmek İstiyordu

Otuzlu yaşlarındaki bir oyuncu, yaşlanmamanın nasıl bir şey olduğunu nasıl anlar? Rolling Stone’a açıklamalarda bulunan aktör karakterinin görünüşü hakkında şunları söyledi: Morpheus rüyaları metabolize ediyor, tüm etini kaybetti. O sadece kas ve kemik. Gerçekten o vücudu yapmak istedim. Onu tıraş edilmiş bir panter olarak düşündüm. İnsanların vücuda bakıp ‘Bu bir yaratık’ diye düşünmesini istedim.”

Dreaming, CGI ve Pratik Efektlerin Bir Karışımıyla Oluşturuldu

Gaiman’a göre Dreaming, “geceleri gözlerimizi kapattığımızda gittiğimiz yer.” Ona göre bu fantastik diyarı hayata geçirmek ve her şeyi doğru yapmak için pratik efektler ve görsel efektler arasında bir bağlam olması gerekiyordu.

Netflix tarafından sunulan bu kamera arkası tanıtımında Gaiman ve oyuncu kadrosu, The Dreaming’in çeşitli yönlerini gezmenin yanı sıra dizideki bazı sahne ve kostümleri inceliyor. Bu fantezi dünyasının mümkün olduğunca gerçekçi ve özgün görünmesine büyük özen gösterildiği oldukça açık.

Boyd Holbrook, Gözleri Olmadan Hareket Etmeyi Öğrenmek Zorunda Kaldı

Morpheus’un birçok müttefiki olsa da, gözleri her zaman yuvarlak siyah güneş gözlükleriyle korunan ve yürüyen bir kabus olan Korintli düşmanları da vardır. Boyd Holbrook, rolü aldıktan sonra gözlerinin etkileyici doğasına güvenmeden hareket etmenin bir yolunu bulmak zorunda kaldı ve Den of Geek ile yaptığı röportajda bölümü başarılı kılmak için üstesinden gelmesi gereken zorlukları açıkladı.

Neil Gaiman, orijinal çizgi roman kapaklarının arkasındaki illüstratör Dave McKean’i, jenerik sahnelerini oluşturmak için emekliliğinden çıkartmaya ikna etti

Tam anlamıyla The Sandman’den emekli olmak bu olsa gerek. Dave, 1989-1997 yılları arasındaki kapakları (ve derlenmiş ciltleri) tasarladı, ancak Neil onun sanatsal yeteneklerini son jenerikte kullanması için ikna etti ve emekliliğini kısa süreliğine rafa kaldırmış oldu.