Netflix, yayın hizmetinin ilk orijinal dizisi olan Lilyhammer’ı Kasım ayında platformdan kaldıracak. Dizi, Lillehammer’da geçmişinden sonra kimsenin onu bulamayacağı yeni bir başlangıç ​​arayan The Sopranos’tan Steve Van Zandt’ın canlandırdığı Frank adlı New Yorklu eski bir gangsterin hikayesini konu alıyor.

Dizi, Netflix’te yayınlandığı süre boyunca karışık eleştiriler alsa da yayın hizmetinin şimdiye kadarki ilk orijinal dizisi olarak müjdelenmişti ve ilk sekiz bölümünün bir anda yayına girmesi o dönemler çığır açıcı olarak kabul edilmişti. Lillyhammer’ın iptalinin ardından dizinin haklarına sahip olan Norveçli yayıncı NRK1’in dördüncü sezon için bir şeyler yapmaya çalıştığı açıklandı. Ancak aradan 7 yıl geçmesine rağmen Netflix ile beklenen anlaşması hala sonuçlanmadı.

IndieWire’a göre Netflix, diziyi yayınlamak için 10 yıllık lisans süresinin dolmak üzere olduğu için Lilyhammer’ı platformdan kaldıracak. Şirketin dizinin 10. yıl dönümünü kutlamak için bir parti düzenlediği ve o olmadan popüler diziler üretemeyeceğini kabul ettiği düşünülürse bu olay şaşırtıcı geliyor.

İronik bir şekilde bu platformlar başlangıçta ayrıştıkları yayın ve kablolu televizyonun formatına doğru ilerliyor gibi görünüyor. Netflix, daha bu ay düşük fiyatlı ve reklam destekli bir plan duyurdu ve şirketin ilk pazarlama haline tam bir tezat oluşturdu. Lilyhammer’ın gidişi Netflix’in de artık cebini sıkı sıkıya düşündüğünü gösteriyor. Ancak asıl olarak şunu sormak lazım, dizi için bunca övgü dolu sözlere gerçekten gerek var mıydı?