Marvel Studios, Disney’in yayın hizmeti sayesinde geçtiğimiz yıl boyunca Marvel Sinematik Evreni’ni az da olsa genişletti. WandaVision ilk resmi MCU dizisi olurken Marvel dizi konusunda daha önce Netflix ile sokak düzeyine yakın bir yaklaşım sergiledi ve süper kahramanlara daha yetişkin bir hava katan birden fazla dizide Netflix ile ortaklık yaptı. Bu diziler oldukça başarılı ilerlesede 2018’den itibaren aniden iptal edildi.

Geçtiğimiz günlerde hayranlar Daredevil, Jessica Jones ve diğer Marvel dizilerinin Şubat ayının sonunda Netflix’ten ayrılacağını fark ettiler. Bu, özellikle Daredevil’in Spider-Man: No Way Home’daki görünümünden ve Kingpin’in Hawkeye’daki varlığından sonra gelecekteki dizilere ne olacağı sorularını gündeme getirdi. Marvel Netflix dizileri için en olası yayın noktaları herkesin düşündüğü gibi Disney+ veya Hulu platformuydu.

Yeni edinilen bilgilere göre Disney, Marvel Netflix dizilerinin tüm sezonlarının 16 Mart 2022’de Disney+’da yayınlanacağını resmen onayladı. Disney+’ın Mart ayı yayını için resmi basın açıklamasında Daredevil, Jessica Jones, Iron Fist, Luke Cage, The Defenders ve The Punisher listelendi. Konuya tam hakim olmayanlar için bu, Marvel dizilerinin Netflix’ten ayrıldıktan sadece iki hafta sonra Disney+’ta yayınlanmaya başlayacağı anlamına geliyor. Basın açıklamasının Disney+ Kanada’dan geldiğini belirtmekte fayda var, bir ihtmial olarak diziler ABD pazarında yayına girmeyebilir.

Daredevil ve diğer Marvel Netflix dizilerinin ABD Disney+’ta yayınlanıp yayınlanmayacağı henüz belli olmasa da, Hulu’da yayınlanma olasılığı dünyanın dört bir yanındaki hayranlara sevilen şovları izlemek için yeni bir yer sağlayacaktır. Disney’in dizilerini çok şiddetli veya cinsel olarak kabul edilen sahneleri yumuşatmak için düzenleyip düzenleyemeyeceği konusunda sorular bile sorulmaya başlandı. Ancak bizler böyle bir şeyin olacağını düşünmüyoruz ve gelecekte Disney+ bünyesinde Dünya geneli bu tür içeriklerin yayınlanacağını umuyoruz.