Netflix, aylarca süren söylentilerin ardından reklam destekli yeni bir katman olacağını geçtiğimiz aylarda bıyık altından duyurmuştu. Yeni ödeme katmanı izleyicilere daha ucuz bir izleme seçeneği sunacak, ancak indirim içerik ve video kalitesi açısından birkaç tavizle birlikte geliyor. Yeni reklam destekli katman aylık 6,99 ABD dolarına mal olacak ve 3 Kasım 2022’de ABD dahil olmak üzere belli başlı ülkelerde aşama aşama kullanıma sunulacak.

“Reklamlı temel” olarak adlandırılacak olan yeni katman, içeriğe göre saat başına ortalama dört ila beş dakikalık reklam içerecek. Ayrıca izleyiciler film veya dizi indiremeyecek. Reklamlara ek olarak lisans kısıtlamaları nedeniyle dizi ve film içeriğinde de bazı kısıtlamalar olacak. Yeni katmandaki reklamların uzunluğu 15 ila 30 saniye arasında değişecek ve bunlar hem Netflix içeriğinden önce hem de Netflix içeriği sırasında oynatılacak. İzleyiciler ayrıca görüntü kalitesinde de bir düşüş görecekler. Yeni planda maksimum çözünürlük 720p’ye düşürülecek.

Netflix’te reklam veren şirketler ürünlerinin reklamlarının uygunsuz buldukları içeriklerde görünmesini engelleyebilecek. Ek olarak 2023’ten itibaren Nielsen, reklam verenlerin içeriklerinin analitiğini anlamalarına yardımcı olmak için Dijital Reklam Derecelendirmelerini kullanarak kitle erişimini ölçecek. Yani anlayacağınız henüz yolun başında olan Netflix bu konuda oldukça kararlı bir yere varmış durumda.

Yeni düşük fiyat katmanı Netflix’i fiyat konusunda Disney+’ın altına düşürecek, bu da giderek daha rekabetçi hale gelen yayın dünyasında stratejik bir hamle. Peki sizler bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz, şimdiki fiyatına kıyasla 34 TL’den daha ucuz olacak bu paketi almayı düşünürmüsünüz?