Netflix, yazar Roald Dahl’ın yazılı eserinin haklarını resmen satın aldı. Dahl, eserleri Charlie ve Çikolata Fabrikası, Matilda, James ve Dev Şeftali, Fantastik Bay Fox gibi sevilen çocukluk klasiklerini içeren ünlü bir çocuk yazarıdır. Kitapları, Tim Burton, Wes Anderson ve Steven Spielberg gibi isimlerin yönettiği çok sayıda filme uyarlandı.

Netflix 2018’de çeşitli Dahl hikayelerine dayanan yeniden tasarlanmış projeler geliştirmek için The Roald Dahl Story Company ile ortak olacaklarını duyurdu. Fikir, Dahl’ın çalışmasına dayanan birbirine bağlı bir hikayeler evreni yaratmaktı. Taika Waititi, şu anda akış hizmeti için biri Willy Wonka’nın karakterine ve diğeri Oompa-Loompas’a dayanan iki animasyon dizisi geliştirmeye hazırlanıyor.

Deadline Netflix’in Roald Dahl’ın çalışmalarını tüm kataloğuyla beraber aldığını bildirdi. Yayına göre Netflix, RDSC’yi açıklanmayan bir miktara satın aldı. Hizmet ayrıca, animasyon, canlı aksiyon filmleri, dizi, sürükleyici deneyimler, tiyatro ve tüketici ürünleri dahil olmak üzere birden fazla platformda Dahl mülklerine dayalı çok sayıda yeni proje oluşturmak istediğini doğruladı. Resmi Netflix Twitter hesabından bir gönderi ortaklığı kutladı ve yayın hizmeti ve RDSC’nin “dünyanın en sevilen hikayelerinden bazılarını mevcut ve gelecekteki hayranlara yaratıcı yeni yollarla getirmek için güçlerini birleştirdiğini” söyledi. İş böyle olunca Roald Dahl’ın ikonik eserleri hala rağbet görecek gibi gözüküyor.