Netflix ve Howard Üniversitesi, oyuncu Chadwick Boseman’ın onuruna 5,4 milyon dolarlık bir burs oluşturmak için ortaklık kurmaya hazırlanıyor. 43 yaşındaki oyuncu kolon kanseri ile uzun ve gizli bir savaşın ardından Ağustos 2020’de vefat etti. 2016’daki Black Panther’de Kral T’Challa rolüyle iyi birisi olarak hatırlanan Boseman, hasta olmasına rağmen Netflix’in ‘Ma Rainey Black Bottom’ ve ‘Da 5 Bloods’ gibi projeler için film çekmeye devam etti. Kaydedilen son varlığı Marvel’in animasyon dizisi What If…?’te idi.

ET Canada tarafından bildirildiği üzere Netflix ve Howard Üniversitesi genç aktör adına 5,4 milyon dolarlık bir burs oluşturmak için güçlerini birleştiriyor. Boseman 2000 yılında HBCU’dan yönetmenlik alanında Güzel Sanatlar Lisans derecesi ile mezun oldu ve yetişkin hayatı boyunca mezun olduğu okulla bağlantılı kaldı. Üniversite tarafından yapılan açıklamaya göre Chadwick A. Boseman Memorial Bursu, gelen Güzel Sanatlar Koleji öğrencilerine 4 yıllık tam burs şeklinde sağlanacak.

Howard Üniversitesi Başkanı Wayne Frederick, “Yaşamı ve sanata katkıları ilham vermeye devam eden Chadwick Boseman onuruna bağışlanmış bir bursun kurulduğunu duyurmaktan büyük bir memnuniyet ve derin şükran duyuyoruz” dedi. Netflix’in ortaklıkla ilgili basın açıklaması. “Bu burs, Chadwick’in Howard’a olan sevgisini, hikaye anlatma tutkusunu ve gelecek nesil Howard öğrencilerini destekleme konusundaki istekliliğini somutlaştırıyor” şeklinde oldu.

Bu yılın başlarında Howard Güzel Sanatlar Koleji’nin adının Chadwick’in onuruna değiştirileceği açıklandı. Üniversite, Mayıs ayında binanın resmi olarak Chadwick A. Boseman Güzel Sanatlar Koleji olarak yeniden adlandırıldığını ve öğrencilerden, fakültenin Boseman’ın eski yardımcı yıldızlarından gelen destekle ortaya çıktığını açıkladı. Bu anlamlı destek oldukça olumlu karşılandı ve yeni çıkacak Black Panther filminin bu eski anıları canlandıracağını düşünmek oldukça mutluluk verici gibi gözüküyor.