Bu haftanın başlarında Netflix, hizmet tarihinde nadiren gerçekleşen bir net abone kaybı bildirdi. Netflix, bu düşüşte düzenli olarak abone kaybederken, bir sonraki çeyrekte neler olacağı bilinmiyor. Şimdilik bilinen 2022’nin ilk çeyreğinde Netflix’in 200.000 abone kaybetmesi ve rakiplerine kıyasla ciddi bir sorun yaşaması.

Bu haberin ardından Netflix hissesi değer kaybederek değerinin %35’ini kaybetti ve şirkete çok büyük miktarda paraya mal oldu. İşleri daha da kötüleştiren şey ise Netflix’in yılın ikinci çeyreğinde iki milyondan fazla abone kaybetmeyi beklemesi olarak görülüyor. Buna karşılık Netflix, 2021’in ilk çeyreğinde yaklaşık dört milyon yeni abone kazanmıştı, yalnızca bir yıl içinde keskin bir düşüş yaşayan platformun aldığı önlemler şimdilik bilinmiyor.

Netflix Neden Abone Kaybediyor?

Netflix’in abonelerini tam olarak neden kaybettiğine gelince, kendilerini belli eden birkaç neden var. En bariz olanı içerik açısından Netflix’in büyük bütçeli yapımlarına rağmen bir zamanlar olduğu gibi olmadığıdır. Netflix, on yıldan fazla bir süredir neredeyse her büyük stüdyo tarafından yapılan içeriği barındıran bir tür akış merkezi olarak hizmet etti. Son birkaç yılda ise aboneleri çekmek için kendi orijinallerine ağırlık verdi. Bu, yakın zamanda gişe rekorları kıran filmleri ve hayranların en sevdiği dizileri sunmaktan daha zor birşey.

Buna ek olarak, bir abone bir Netflix Orijinal dizisine bağlanırsa, o dizi genellikle herhangi bir hikaye çözünürlüğü olmadan sadece bir veya iki sezondan sonra iptal edilme tehlikesiyle karşı karşıyadır. Bunun geçmişte onlarca örneği olmuştu. Netflix izleyici kazanmaya çalışmak için orijinallerine en az birkaç sezon verme eğilimindeydi, ancak şimdi bir şey popüler hale gelmez ve hemen daha fazla abonelik getirmezse süresiz olarak askıya alınıyor.

Bu faktörlerin yanı sıra Netflix’in giderek tuhaflaşan abonelik fiyat artışları sorunu da var. Kısa bir süre önce temel akış planı için ayda yalnızca 17.99 TL ücret alan platform eğlence için çok ekonomik bir seçenekti. O zamandan beri Netflix’te paranın karşılığı herşeyde olduğu gibi istikrarlı bir şekilde arttı ve son zamlardan sonra fiyatlar ciddileşmeye başladı.

Netflix Diğer Platformlarla Rekabet Etmiyor

Netflix’in düşüşündeki bir başka faktör de piyasaya ilk çıktığından beri akış hizmetlerinin neredeyse tartışmasız kralı olmaktan kaynaklanan kibir olabilir. Amazon Prime ve Hulu, uzun süredir Netflix’in sahasına girmeye çalışırken Disney+, HBO Max, Paramount Plus, ve daha fazlasının yükselişi rekabeti çok kalabalık hale getirdi.Yine de bunlara rağmen Netflix, tüm bu yeni rakiplere karşı koyma girişimi olarak gerçekten büyük oyunlar yapmıyor gibi görünüyor. Ancak 2022’de milyonlarca abone kaybını öngördükten sonra belki bu durum değişecektir.

Netflix ayrıca dizileri konusunda hala hızlı ve tek seferlik yayınlanmanın yanında duruyor. Bu hizmetin popüler bir yönü olsa da, neredeyse tüm rakipler en büyük başarılarını haftada bir bölüm yayın modeliyle götürüyor. Disney+, Marvel Studios ve Star Wars gösterileriyle son zamanlarda bunu özellikle en üst düzeye çıkardı. Platform son zamanlarda ünlü yapımlarının sezonlarını iki ayrı zamana bölse de ilk seçenek hala en mantıklısı gibi gözüküyor.

Bu İstatistikler Değişebilir mi?

Netflix’in aboneleri yeniden kazanmak için yapabileceği en hızlı şey The Order gibi yapımları çok erken iptal etmemek dışında fiyatlarını düşürmektir, ancak iş dünyasında bu özellikle halka açık şirketler için genellikle başlangıç ​​değildir. Netflix, en azından fiyatlarını beş yıl boyunca tekrar artırmama sözü vererek tüketici sadakatini yeniden kazanmaya çalışabilir ve özellikle pandeminin finansmanı mahvettiği bir çağda bütçe bilincine sahip kişilere biraz rahatlık sunabilir. Ayrıca daha ucuz, reklam destekli bir katman oluşturabilirler. Netflix’teki reklamlar bazılarına saygısızlık olarak görünse de, reklam içeren bir paket muhtemelen abone sayılarının ve kârların artmasına yol açacaktır.

Netflix’in orijinal dizilerinden en azından bazıları için haftalık yayın modeline geçmeyi düşündüğüne dair raporlar da var, bu da muhtemelen abone kaybı için harikalar yaratacaktır.