Netflix, akış platformlarının rekabet ettiği bu dönemde sektör üzerindeki hakimiyetini sürdürmek için aldığı kararlar neticesinde haberlerde bolca yer aldı. Şirket bu yılın başlarında on yıl aradan sonra ilk kez abonelerini kaybettiği ilk çeyreğini yaşadı ve bu az da olsa sektör endişesine yol açtı. Ardından orijinal içerik planlarının pahalı türlerine daha az odaklanmak üzere yeniden yapılandırılma başladı ve nihayetinde reklamlı katman duyuruldu.

Gelen yeni bilgilerde Netflix’in arama çubuğunda görünen ancak izlemek istediğiniz zaman oynatmayı başlatmayan ve bir kilit simgesi gösteren bazı belirgin başlıklar yer aldı. Bu içeriklerin çoğu Netflix Orijinalleri yada doğrudan Netflix’e ait olmak yerine bir lisans anlaşmasının parçasıyken oluşturulan yapımlar olarak görüldü. Reklam destekli katmanda kilitlenen bazı diziler Peaky Blinders, The Magicians, The Last Kingdom, House of Cards, Good Girls ve bunun yanında belirleyici bazı filmlerden oluşuyor.

İyi de Neden Bu İçerikleri İzleyemeyeceğiz?

Netflix, reklam destekli bir katmanın olacağını duyurduğunda abonelerin lisans anlaşmaları nedeniyle belirli başlıkları kullanamayacağı konusunda uyardılar. Ancak bu durumdan hangi başlıkların etkileneceğini belirtmediler. Söylediklerine göre bu içerikleri ve kategorileri yeni katmana geçirmek için “çalışıyorlar. “

Netflix’in gelecekte bir noktada son sezonlarını kendi bünyesinde ürettiği klasik orijinallerini yeni katmana almaya çalışması muhtemel görünüyor. Ancak yine de bunun garantisinin olmayacağını söylemek gerek, ikonik sitcom’lar ve The Good Place dahil olmak üzere diğer kilitli içeriklerin çoğu Netflix Orijinalleri değil. Bu içerikler bazıları kendi özel platformuna sahip olan diğer şirketlere ait, bu nedenle Netflix’in mevcut lisans anlaşmalarının geri kalanı programlarında reklam yayınlamasına asla izin vermeyebilir. Tabii Netflix kazancından vazgeçip anlaşmalarına yeni bir ödeme maddesi eklemediği sürece.