Odin’in ölmesine rağmen Loki mavi tenli Frost Giant formuna geri dönmedi, bu da hayranların Asgard ile olan orijinal bağlantısı gittikten sonra bile Asgardlı kalmasına neyin sebep olduğu hakkında teoriler üretmesine yol açtı. MCU boyunca Loki’nin özellikle yaptığı son Disney+ serisi beraberinde karmaşık bir hikayesi oldu. Ancak Loki’nin asıl hikayesi 2011’de Thor ile başladı. Bu filmde Loki, Asgard’ın kral ve kraliçesi Odin ve Frigga’nın, Jotunheim’ın buz diyarında bir Buz Devi olarak dünyaya geldiğini ve onu evlat edindiklerini öğrendi.

Bir başka sahnede Odin, Loki’yi Jotunheim’da bebekken bulduğunu açıkladı. Loki, Buz Devlerinin Kralı ve Odin’in en büyük düşmanlarından biri olan babası Laufey tarafından terk edilmişti. Karakterin alışılmadık derecede küçük olmasına rağmen başlangıçta diğer Buz Devleri gibi mavi teni ve kırmızı gözleri vardı. Odin onu aldıktan sonra bir Asgardlı gibi görünmeye başladı ve Odin öldükten sonra bile bu şekilde görünmeye devam etti.

Bu durum izleyicileri Thor: Ragnarok’ta Odin’in ölümünden sonra Loki’nin neden maviye dönmediğini sorgulamaya yöneltti. Odin ile temasa geçmek Loki’nin görünüşünün değişmesine neden olduysa, o zaman Loki’nin bu bağlantı koptuktan sonra tekrar dönüşmesi gerekirdi. Ancak geri kalan hayatı boyunca Loki’de mavi cilt yoktu. Quora’da yayınlanan bir teori Loki’nin görünümünün Odin’in çok güçlü büyüsünden kaynaklandığını öne sürerek bunu açıkadı.

Marvel’ın kaynaklarından alıntı yapan bu teori, Odin’in Loki’yi Asgardlı gibi göstermek için sihir kullandığını açıklıyor. Ancak Odin basit bir illüzyondan ziyade daha güçlü bir büyü kullanmış olmalı. Aksi takdirde Loki, büyü ve güçlerin çalışmadığı zamanda maviye dönerdi. Bu da Odin’in Loki üzerinde sürekli sihir uygulanması gerektirmeyen resmi bir büyü kullanmış olması gerektiği anlamına geliyor. Büyü kalıcıydı, bu yüzden Loki yalnızca bir Buz Devine veya eserlerinden birine dokunduğunda mavi ten rengine geri dönebilirdi. Karakterin görünüşü sadece bir illüzyon değil, bir büyü olduğundan Odin’in ölümüyle kaybolmaz veya tersine çevrilemezdi.

Büyücü öldükten sonra bir büyünün devam edebileceği fikri MCU’da çoğu zaman görülmüştür. Örneğin Dr. Strange, büyüsünün o ölse bile Agamotto’nun Gözü’nü korumaya devam edeceğini açıkladı. Yani bu teori şimdilik akla yatıyor ve bir yenisi gelene kadar kalmaya devam edecek.