Thor, Odin’in ölümünden sonra 2017’nin Thor: Ragnarok’unda şimşek ve gök gürültüsünü kontrol etme konusundaki gerçek güçlerini sergilemeye başladı ve bu, hayranlara Thor’un güçlerinin Odin tarafından gizlice tutulduğunu düşündürdü. Thor bugüne kadar MCU boyunca sürekli olarak serinin en güçlü karakterleri arasında yer aldı ve birçok kez “en güçlü Avengers” olduğu iddia edildi.

Thor: Ragnarok, Thor’un Asgard’ı ve Dokuz Diyar’ı savaş ve kan dökerek yönetmeye çalışan kötü kız kardeşi Hela’nın dönüşünü içeriyordu. Thor, filmin çeşitli noktalarında MCU’da daha önce hiç kullanmadığı güçleri sergiledi. Ancak Odin, çekici Mjolnir’in yalnızca Thor’un güçlerini kontrol etmesine yardımcı olmak için tasarlanmış bir araç olduğunu ve Hela’yı yenmek için buna ihtiyacı olmadığını açıkladıktan sonra karakter tam potansiyeline ulaştı. Thor, bu andan sonra Hela’yı ve onun ordusunu tek başına yenerek tanrısal statüsünü bir adım daha ileri götürdü.

Forum platformlarında bu soruya verilen en popüler cevap Odin’in Asgardın babası olarak gücünü Thor’un yeteneklerini azaltmak için kullanmasıydı, aynı şekilde Hela’yı yüzyıllarca hapishanesinde hapsolmaya zorladı. Bu, Thor’un neden bu yetenekleri yalnızca Odin’in ölümünden sonra kullanmaya başladığını ve Avengers: Age of Ultron’daki gibi Yenilmezler yenilginin eşiğindeyken bile önceki savaşlarda neden hiç kullanmadığı sorularını da beraberinde getirdi. Thor’un neden sadece Ragnarok’ta bu güçleri kullanmaya başladığına dair başka açıklamalar olabilir. Örneğin Odinforce’a sahip olmak gibi, ancak her iki durumda da Odin’in ölümü Thor’un en güçlü güçlerinin kilidini açtı.

Odin’in Thor’un güçlerini neden engellemiş olabileceğine dair açıklama ilk Thor filminde bulunabilir. Thor, yetişkin yaşamının çoğunu babasının isteklerine karşı savaş arayan pervasız bir prens olarak geçirdi, bu da genellikle Asgardlı hayatların kaybıyla sonuçlanan anlaşmazlıklara yol açtı. Bu yüzden Odin, Thor’un güçlerini azaltmayı seçmiş olabilir çünkü karakter Dünya’daki değerini tekrar kanıtladıktan sonra bile Odin ona tam olarak güvenmedi. Ek olarak Thor’un Thor: The Dark World’deki eylemleri kahramanca da olsa doğrudan Odin’in emirlerine karşı çıkmıştı. Odin’in emirlerine doğrudan karşı çıkmak, muhtemelen Odin’e Thor’un değişmiş bir adam olduğunu göstermenin en kötü yoluydu.

Odin’in Thor’un güçlerini geri planda tuttuğu teorisi sağlam olsa da, Thor’un Ragnarok’taki ani güç artışının başka bir açıklaması olabilir. Asgard’ın tahtının meşru varisi ve Odin’in tek biyolojik oğlu olan Thor, Odin’in ölümünün ardından Allfather kuvveti olarak da adlandırılan Odinforce’u miras alacaktı. Odinforce Thor’un güçlerini daha da güçlendirebilir ve enerjisini kanalize etmek için Mjolnir gibi bir araca başvurmadan gök gürültüsü ve şimşekleri kontrol etmesine izin verebilirdi.

Thor, Temmuz 2022’de piyasaya sürülmesi planlanan dördüncü solo filmi Thor: Love and Thunder’da yeni bir maceraya çıkarken, yeni keşfettiği güçlerini artırmaya ve muhtemelen biraz daha geliştirmeye devam edecek.