Örümcek Adam’ın süper güçleri onu fiziksel olarak son derece güçlü kılıyor, ancak Örümcek Adam filmleri onun gerçekten ne kadar güçlü olduğunu neden hiç göstermedi? Peter Parker, radyoaktif bir örümcek tarafından ısırıldıktan sonra inanılmaz süper güçler kazandı ve amatör bir süper kahraman olarak güçlerini kullanmaya başladı. Bu güçler arasında bir örümceğin orantılı gücüde vardı. Örümcek Adam çizgi romanları karakterin kabaca on ton kaldırabildiğini, bu da onu tehlikeli derecede güçlü kıldığını ancak savaştığı suçluları asla öldürmediğini veya ciddi şekilde yaralamadığını belirtiyor. Yani filmler genellikle Örümcek Adam’ın tam potansiyel gücünü göstermekten çekiniyor.

Çizgi romanda bir hikayede Doktor Octopus Peter Parker ile bedenleri değiştirir. Akrep ile gerçekleşen bir kavga sırasında Otto, Peter’ın ne kadar güçlü olduğunu fark etmeden süper kötünün çenesini yumruklar, karakterin komik bir şekilde şeklini bozar ve neredeyse onu öldürür. Otto o anda eski düşmanının, birilerini öldürmekten kaçınmak için gücünü sürekli olarak tutması gerektiğini fark eder.

Filmlerde ise Örümcek Adam’ın çeşitli yinelemeleri hem sıradan suçlularla hem de süper güçlü kötü adamlarla savaşır, genellikle onları sersemleten veya kısaca bayıltan yumruklar ve tekmeleri kullanır. Örümcek Adam, Venom ortakyaşamını Goblin’in balkabağı bombalarından biriyle yakma istisnası dışında düşmanlarını asla öldürmez, bu nedenle filmler çizgi romanları takip eder ve karakterin tüm gücünü nadiren sergileyerek potansiyel korkunç gücünü sınırlar.

2012 yapımı The Amazing Spider-Man’de Peter, yeni güçlerine alışırken yanlışlıkla banyo lavabosunu ve çalar saatini yok eder. Tom Holland’ın Spider-Man: Homecoming’de çökmüş bir binanın enkazını kaldırması dikkat çekmişti. Belki de Örümcek Adam’ın gücünün en büyük vitrini, Sam Raimi’nin çok övülen devam filmi Örümcek Adam 2’deydi. Giden bir treni durdururken tüm gücünü ve sayısız ağlarını kullanarak yavaş yavaş durmasını sağladı. Bu ünlü sahne Örümcek Adam’ın kendini tutmadığı zamanlarda fiziksel olarak son derece güçlü olduğunu ve bu gücü yalnızca gerektiğinde kullandığını gösteriyor. Mantıklı düşünüldüğünde tek yumrukta kolayca ölebilecek suçlulara ve kötü adamlara karşı Örümcek Adam filmleri, onun gerçekte ne kadar güçlü olduğunu göstermeyerek doğru kararı vermiş olabilir. Sonuç olarak o bir rol model.