Quentin Tarantino, filmlerinde öne çıkan çok sayıda ayağı yeni bir röportajda savunuyor. Tarantino kısa süre önce dokuzuncu filmi Once Upon a Time In Hollywood’un romanını yayınladı. Ayrıca, uzun zamandır vaat ettiği onuncu ve son filmini yayınlamadan önce film yapımcılığını bırakma olasılığını açıkça düşündü.

Tarantino’nun onuncu filmini yayınlanmadan önce gerçekten işini bırakıp bırakmayacağını zaman gösterecek. Onuncu bir film yapmaya karar verirse, yönetmen olarak vaat ettiği son filmi için hangi hikayeyi anlatmayı seçtiğini görmek büyüleyici olacak. Yine de kesin olan bir şey var: Tarantino son filmini ne hakkında yaparsa yapsın, çok sayıda ayak çekimi olacak.

Tarantino’nun filmlerinde ayakların ve özellikle kadın ayaklarının olduğu sahneleri çekmekten hoşlandığı yıllar içinde defalarca dile getirildi. Kısa bir süre önce yönetmen, Once Upon a Time In Hollywood romanı hakkında GQ ile konuştuğunda, görüşmeci konu hakkında doğrudan onunla yüzleşti ve sinematik bir ayak fetişinden muzdarip olduğu yönündeki suçlamaları ele alma şansı buldu. Tarantino sorudan biraz rahatsız olmuş gibiydi, dediklerine göz atalım:

“Ben ciddiye almıyorum. Pek çok iyi yönetmen filminde pek çok ayak vardır. Bu sadece iyi bir yön. Tıpkı benden önce ayak fetişizminin tanımladığı kişi başka bir film yönetmeni olan Luis Buñuel’di. Ve Hitchcock, Sofia Coppola gibi yönetmenler bununla suçlandı.”

Tarantino’nun kendisini otomatik olarak “iyi bir yönetmen” olarak tanımlaması ve kendisini Luis Bunuel, Alfred Hitchcock gibi insanlarla aynı kefeye koyması elbette şaşırtıcı değil. Hiçbir zaman alçakgönüllü olmakla suçlanmadı.

Tarantino eleştirmenleri kadın ayak fetişine, filmleri cinsiyetçi bir bakış açısını yansıtan tuhaf ve biraz ürkütücü bir kişi olduğunun bir işareti olarak işaret ediyor. Hayranları ise ayak hayranlığını sadece bir tuhaflık olarak kabul edip onu açıkça savunuyorlar. Sonuç olarak ayak sorunu Tarantino’nun kariyerine tuhaf bir yan nottan biraz daha fazlası olacak gibi gözüküyor.