Red Notice, Netflix’in şimdiye kadarki en pahalı filmleri yapan gülünç derecede yüksek bütçesiyle 200 milyon dolara mal oldu. Rawson Marshall Thurber tarafından yazılan ve yönetilen aksiyon-komedi filmi, Gal Gadot’un canlandırdığı uluslararası suçlu The Bishop tarafından çerçevelenen FBI ajanı John Hartley rolünde Dwayne Johnson’ı canlandırıyor. Hartley, onu devirmek için Ryan Reynolds’un sanat hırsızı Nolan Booth ile takım kurmak zorunda kalır. Bu, Thurber ve Johnson’ın Central Intelligence ve Skyscraper’dan sonraki üçüncü filmi, ancak Netflix ile ilk kez birlikte çalışıyorlar.

Hollywood’da filmlerin bütçesi hakkında övünmek uzun zamandır moda olmuştur; bunun mantığı bütçe ne kadar yüksekse, aksiyon ve gösterinin de o kadar büyük olacağıdır. James Cameron veya Christopher Nolan gibi film yapımcıları için durum böyle olsa da, genellikle film bütçeleri başka nedenlerle kontrolden çıkabilir ve sonuçta ortaya çıkan fiyat etiketi mutlaka ekranda gösterilmez. Netflix, 2017’nin Bright’ına 90 milyon dolar, Triple Frontier (2019) için 155 milyon dolar ve 2019’un The Irishman’ine (CGI nedeniyle ) 159 milyon dolar harcayarak orijinal filmlerinin bütçelerini istikrarlı bir şekilde artırıyor. Red Notice artık Netflix’in en pahalı filmi unvanını elinde tutuyor ve bunun birkaç nedeni var.

Red Notice’in bütçesinin büyük bir kısmını A listesindeki oyuncu kadrosu oluşturuyor. Dwayne Johnson, Ryan Renolds ve Gal Gadot’un hepsine başrol oynamaları için 20 milyon dolar ödendi, Netflix ayrıca Thurber’a yazıp yönetmesi için 10 milyon dolar ödedi. 70 milyon dolar işin en başında bile kaybolmuş oldu. Ve tabi COVID-19’dan etkilenen bir diğer yapım buydu. Çekimler prodüksiyon ortasında tamamen durduruldu. Gerilemeler ve gecikmeler, tüm maliyet parasını ve filmin genel bütçesine artış sağladı.

Red Notice için başlangıçta 160 milyon dolarlık bir bütçe tahsis edildi, ancak gecikmeler toplam maliyeti 200 milyon dolara çıkardı. Netflix’in şimdiye kadarki en pahalı filmi olmasına rağmen, yalnızca 2021’de Amazon ve Disney+ gibi rakip akış hizmetlerinin önünde olmak için içeriğe 17 milyar doların üzerinde nakit harcayan akış devi için hala küçük bir para.

Yayın hizmetlerinin orijinal içerikleri bir zamanlar sinemalarda yayınlananlara kıyasla daha düşük kaliteli olarak kabul ediliyordu. Ancak Netflix, büyük ücretler ve yaratıcı özgürlüğün bir kombinasyonu ile en iyi yıldızları ve yönetmenleri kendine çekerek bu algıyı tamamen değiştirdi. Netflix prestijli çıkışlarıyla büyük başarı elde etti. Stüdyonun ileriki dönemlerde nasıl bir bütçe stratejisi kuracağı belli değil. 200 Milyon dolar bütçenin üstüne çıkacağı bir başka yapımı görmek büyük sükse yaratabilir.