Süper kahramanların ard arda geldiği bu dönemlerde aralarına Batman’in eklenmesiyle, Robert Pattinson’ın Batman’i ile diğer versiyonları arasında karşılaştırmalar yapılması kaçınılmazdı. Matt Reeves bu sefer yaklaşık üç saat süren, önümüzdeki on yıl boyunca Batman’in nihai versiyonu olma potansiyeline sahip olan bir karakter hazırladı.

Batman’in sonu gerçek bir süper kahramanın doğuşunu gösterirken filmin geri kalanı, görevini yerine getirmek için büyük ölçüde şiddete dayanan daha deneyimsiz bir Batman’e odaklandı. Robert Pattinson’ın genç Batman’i korkunun bir silah olarak kullanılmasını sağladı ve karakterin en korkunç versiyonlarından birini ortaya koydu. Buna rağmen Pattinson’ın Batman’i film boyunca ne silah kullandı ne de kimseyi öldürdü.

Batman’in silah kullanması karakteri çevreleyen en tartışmalı temalardan biridir. Batman’in öldürmeme kuralı genellikle birkaç seride hatırlanır, ancak bazı uyarlamalarda da unutulur. Ben Affleck’in makineli tüfek kullandığı ve Batmobil’ini ateşli silahlarla donatan Batman’i buna sadece bir örnek.

Robert Pattinson’ın Batman’i Neden Silah Kullanmıyor?

Robert Pattinson’ın Batman’i karakteri en şiddetli şekilde ele alan filmlerden biri olsa da, filmin genelinde silahlara düşkünlüğü yok. Aslına bakacak olursak karakter problemlerini sadece düşmanlarını öldürerek çözemeyeceği konusunda başından beri kararlıydı. Bu olay filmde de, Catwoman arkadaşının ölümüne karışan polisi öldürmeye çalıştığında ve Batman tarafından durdurulduğunda kanıtlanmıştır. Robert Pattinson’ın karakteri, Selina’nın o adam gibi biri olması gerekmediğini ve cinayet işlemenin zaten sorunlu hayatına daha fazla acı getireceğini söyledi ve olayın yaşanmasını engelledi.

Robert Pattinson’a göre her gece dövülecek bir suçlu bulmak için dışarı çıkması Bruce’un anne babasının ölümünün acısını en azından birkaç saniyeliğine hafifletebiliyor. Filmde silah kullanmak sadece Bruce’un ahlakından geriye kalanları yok etmekle kalmayacak, aynı zamanda Batman’i her zaman yeniden yaşadığı trajik gecenin diğer tarafına da sokacaktı.

Ben Affleck’in Batman’i Neden Silah Kullandı?

Ben Affleck’in Batman’e tartışmalı yaklaşımı karakterin ilk ve en önemli yeminini çoktan geçmiş bir versiyonu olacaktı. Ancak Batman’in Gotham City’deki çalışma şekli, Man of Steel’deki Black Zero olaylarından sonra daha da değişti. Uzaylıların Dünya’ya gelişi ve Metropolis’in Kriptonlular tarafından yıkılması Bruce’un eski kuralların artık geçerli olmadığını hissetmesine neden oldu. Karakter çıkılamaz bir şiddet sarmalına girdi, suçluları yarasa işaretiyle damgaladı ve silah kullanımında hiçbir kısıtlamaya uymadı. Ben Affleck’in Batman ve Batmobile tasarım şekli ateşli silahlarla donatıldığından karakterin saldırılarından kaynaklanan kayıplar konusunda artık herhangi bir çekincesi yoktu.

Alt Tarafı Bir Silah, Peki Ya Bunca Tartışma Neden Dönüyor?

Batman, süper kahraman çizgi romanlarındaki en karanlık karakterlerden biri olsa da onu The Punisher gibi diğer kanunsuzlardan ayıran önemli derece fedakarlık ve nezaket olarak görülüyor. Silah kullanmaması ve kötü adamlarını öldürmemesi, Batman’in tarihteki en tanınmış ve ilham verici süper kahramanlardan biri olarak kalmasını mümkün kıldı. Batman hem karanlık bir kanunsuz hem de Adalet Ligi kahramanı olarak yaşamına devam ediyor, bu çizgiyi asla geçmiyor. İşte bu yüzden karakterin silah kullanması bu kadar tartışmalı.

Bir diğer neden de karakterin hikaye unsuru olarak görülüyor. Batman’in görevi, ebeveynlerinin başına gelenlerin başkalarının başına gelmesini önlemekse, silah kullanmak karakter için son derece ikiyüzlülük olur. Diğer insanları öldürmek Batman’i Joe Chill’den farklı yapmazdı ve tıpkı ailesinin katilinde olduğu gibi, başka bir çocuğun anılarına musallat olan kabus olabilirdi. Bu durumda söylenecek en orta söz, hikayenin gerekçeleri ne kadar iyi olursa olsun Batman’in çok nadiren silah kullanması gerekli değil.

Belki de The Batman’i güzel yapan şey filmin sonuna kadar Pattinson’ın silah kullanmak ve insanları öldürmek gibi geçmediği bir çizgiydi. Artık sadece bir kanunsuz değil, bir umut ışığı olarak rolünün farkında olan Robert Pattinson’ın Batman’inin silah kullanması bundan sonra da pek olası gözükmüyor.