Scarlett Johansson’ın davası Disney CEO’su Bob Chapek’e zarar verdi ve sonuç ne olursa olsun şirketin itibarını zedeledi.

Scarlett Johansson’ın davasını Disney kazansa bile basına çıkan bu olaylar şirkete zarar verdi. Hiç kimse dördüncü aşama’da çıkan ilk filmin kontratlar yüzünden bir tartışmanın gölgesinde kalmasını beklemiyordu.
Ancak Disney’in Black Widow’un ikili yayınla piyasaya sürülmesi için baskı yapma kararı, tahmini olarak 50 milyon dolarlık bir kazanç kaybıyla karşı karşıya olduğunu iddia eden Scarlett Johansson tarafından bir davaya yol açtı. Davanın kesin sonucu henüz açıklanmadı ancak Disney’in hisselerinde ufak çaplı düşüşlere neden oldu. Elbette Disney bu düşüşleri oldukça kolay bir şekilde aşacaktır.

Koronavirüs pandemisi, yayın akış platformlarının yükselişini hızlandırdı ve böyle bir şeyin olması an meselesiydi. Ancak Johansson, bu endüstri trendi yüzünden kaybeden tek oyuncu değil. Ayrıca mahkemede her şeyin nasıl sonuçlanacağını kesin olarak söylemek mümkün değil. Ama ne olursa olsun, kim kazanırsa kazansın Disney’in ağır bir darbe aldığı ortada.

Johansson’ın davası ve Disney’in buna verdiği hayal kırıklığı yaratan tepkisi şirket için inkar edilemez bir şekilde itibar kaybına neden oldu ve halk tarafından tartışmalara yol açtı. Hem yıldızlar hem de ajansları, Disney’in sözleşmelerini daha da dikkatle okuyacak, özellikle projelerin nerede ve nasıl yayınlanmaya devam edip etmeyeceğiyle ilgili maddeler arayacak. Disney’in bir sonraki sözleşmelerinin Johansson’un imzaladığı sözleşmelerden biraz farklı görüneceğini varsaymak olası bir durum.

Kısa vadede, bu olaylar Disney+ platformunun denediği bir yayın stratejisini çok daha sorunlu hale getirdi. Kesinlikle, daha fazla Marvel filmi bu şekilde yayınlanmayacak. En azından öyle düşünülüyor…

Scarlett Johansson’ın davası, kazansa da kazanmasa da Disney’e gerçek bir zarar verdi ancak bu zarar abartılmamalı. Disney hala dev bir şirket ve kesinlikle bu krizi atlatacaktır ama yine de olayların yaşanması şirketi içinde ufak çaplı bir krize sürüklenmesine neden olduğu aşikâr.