Disney ve Marvel’in Shang-Chi ve On Halka Efsanesi dünya çapında 400 milyon doları aşarak gişede beklentileri aşmaya devam ediyor. Faz 4 MCU filmi, 3 Eylül’de piyasaya sürülmesinden bu yana altıncı haftasında.

Shang-Chi, şimdiye kadarki en büyük İşçi Bayramı hafta sonu açılışının tacını almaya devam ederken 4 günlük hafta sonu boyunca gişede 94 milyon doların üzerinde hasılat elde etti. Shang-Chi, sadece beş günde 100 milyon dolar barajını aşarak Star Wars: The Rise of Skywalker’dan bu yana böyle bir dönüm noktasına ulaşan en hızlı film oldu. Film, arka arkaya dört hafta sonu gişede bir numarayı korudu. Shang-Chi 30 Eylül’e kadar 200 milyon dolarlık gişe rekorunu kıran ilk pandemi dönemi filmi olarak başka bir gişe rekoru kırdı.

Forbes, Marvel’in Shang-Chi’sinin yayınlanmasından bu yana altıncı hafta sonunda küresel gişede 400 milyon dolarlık dönüm noktasını geçtiğini bildirdi. Film geçen hafta sonu boyunca 212 milyon $’ın üzerinde bir yerel hasılat elde etti. Ayrıca Birleşik Krallık, Güney Kore ve Fransa da dahil olmak üzere diğer bölgelerde 189 milyon doların üzerinde hasılat elde etti. Yani brüt olarak 400 milyonu geçmiş durumda.

Shang-Chi’nin performansının bu kadar dikkate değer olmasının nedenlerinden biri, filmin henüz Orta Krallık’ta gösterime girmediği için uluslararası gişesinin Çin’i içermemesidir. Filmin yıldızı Simu Liu, CBC 2017 röportajında ​​​​yaptığı yorumlar nedeniyle Çin hükümeti Shang-Chi’yi kendi topraklarında vizyona girmesi planlanan MCU filmleri listesinden çıkardı.

Bu özellikle dikkate değer bir nokta çünkü Disney’in ürettiği en son filmi 400 milyon dolarlık küresel gişe rekorunu Çin’de vizyona girmeden geçerek bunu yapan ilk pandemi dönemi Hollywood filmi oldu. Yaşanan bu gelişme birçok kişinin Shang-Chi’nin ne kadar iyi olduğu konusunda spekülasyon yaratmasına neden oldu. Çin’de yayınlanmasına izin verilseydi sonuçlar çok daha yukarılarda olabilirdi.

Film açıkça başarılı oldu, tüm beklentileri aştı ve izleyicilerin filmlere geri dönmeye hazır olabileceğinin sinyallerini verdi. Filmin başarısı yalnızca bir devam filminin yapım aşamasında olmasını sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda pandemi sonrası gişe analizlerinin büyük çoğunluğuna katkı sağlamış gibi gözüküyor.