Marvel nihayet Shang-Chi ve 10 Halka Efsanesi’ni piyasaya sürdü ve incelemeler çoğunlukla olumlu yöndeydi. Shang-Chi’nin MCU’yu ve ön plandaki kahramanları çeşitlendirme yolunda büyük bir adım atacağı ve saflarına kung-fu liderliğindeki bir karakter getireceği göz önüne alındığında, hayranların heyecanı yıllardır yüksek seviyelerdeydi.

Eleştirmenlerin övgülerini çok görmediğimiz bir alan vardı, Shang-Chi’deki CGI ve görsel efektler. Büyük ve küçük yaratıkların yanı sıra renkli güçler kullanan çok sayıda karakterin çatışmasını içeren bir Marvel yapımı olan film, hikayesini anlatmak için büyük ölçüde bilgisayar grafiklerine dayanıyor ve filmi izleyenler tarafından eleştirilen görsel efektler ufak çaplı tantana yaratmış durumda.

MCU filmleri CGI’a sık sık aşırı güvendiği için eleştiriliyor, üçüncü faz yine büyük ölçüde görsel efektlere dayanıyor ve filmlerin gücü olan yakın aile ilişkilerinden uzaklaşıyor. Shang-Chi’nin de benzer bir sorunu var; final, yalnızca ana hikayenin gerilimini artırmaya yarayan bir çatışmada tamamen CGI’dan yaratılmış sahnelere ve karakterlere çok fazla dayanıyor. Örneğin, Ta-Lo koruyan ejderha daha geniş bir ölçekte bir bilgisayar tarafından oluşturulan yaratıktır. Hayranlar ve eleştirmenler Chitauri leviathan’ın Ejderhanın kötü muadili ile son karşılaşmasında ayrıntıların ve gerçekliğin yok olduğunu, ortada çamurlu bir sahne olduğunu söylüyor.

Aslına bakacak olursak eleştirmenler tarafından yetersiz gelen şey CGI’nın kendisi değil, dikkati ana hikayeden uzaklaştıran görsel efektlere aşırı güven olabilir. Bu da Marvel Studios yapımlarının yaygın bir eleştirisi. Buna rağmen, Shang-Chi ve 10 Halka Efsanesi hala yürekten bir aile hikayesi anlatıyor ve inanılmaz dövüş sanatları aksiyonunu sergiliyor. Sizce eleştirmenler bu konuda haklı mı? Marvel filmlerinde gereğinden fazla CGI ve görsel efekt kullanıyor mu?

SONRAKİ:

SHANG-CHİ, BLACK WİDOW’U GİŞEDE ADETA TOKATLADI